Opština Tivat – Sekretarijat za društvene djelatnosti u saradnji sa NVO ,,Život sa invaliditetom“ organizovao je tokom vikenda dvodnevnu motivacionu tribinu pod nazivom ,,Biram život”, sa ciljem podizanja svijesti o važnosti prevencije i ranog otkrivanja karcinoma dojki. Predavač na tribini bila je Jela Mihailović, autorka filma ,,Moć žene“ i knjige ,,Život sa invaliditetom“, koja je sa posjetiocima podijelila lično iskustvo u borbi sa ovom bolesti i liječenjem, te ukazala na značaj psihološke podrške.
,,Ova tribina je osmišljena kako bi motivisale žene koje su oboljele od karcinoma da nastave svoj put, da ne odustaju od sebe, da budu hrabre, da strah ne treba da postoji i da je mogućnost borbe sa bolešću moguća, jer sam ja sama pobjednici te bolesti. Blagom riječju da nastave da žive i da uhvate korak sa životom i nastave dalje“, rekla je autorka Jela Mihailović
Ime autorskog filma Jele Mihailović je ,,Moć žene“, koji se nedavno prikazivao u Centru za kulturu Tivat. O tome koliko su žene moćne u ovakvim teškim trenucima kada se susreće sa karcinomom kaže:
,,U vrijeme kada sam se ja liječila prije 12 godina, tada u to vrijeme je bilo možda malo teže nego danas, jer tada nije bilo izliječenih žena. Nisam imala priliku da čujem nekog ko je preživio tu bolest, međutim, danas je to nekako drugačije. Kroz medije se više priča o tome i ima nas više što pričamo o tome, i o preventivi i o svemu što se što se dešava tokom bolesti. Nažalost to je postala sasvim normalna bolest, ali samim tim što žene više pričaju i nađu tu hrabrost u sebi imaju veću mogućnost da je prebole.“
Mihailovićeva smatra da je upravo to što se priča o bolesti pola puta do izliječenja.
,,Ima dosta žena koje se stide da kažu da su bolesne. Onda to izaziva neku totalno drugačiju situaciju, te žene se jednostavno povlače, čak neke i porodici ne kažu da su bolesne, što je po meni žalosno, jer kad čovjek nešto loše proživljava i kad priča o tome onda to preživljava na drugi način. Izbaci to iz sebe, svu tu negativu, i tek tada može dalje da ide.“
Pozitivan stav i motivacija, kako kaže naša sagovornica, se stiču upravo kroz razgovor, a najvažnije je ne biti sam tokom bolesti.
,,Pozitivan stav se stiče kroz razgovor, kad vidite da je neko pobijedio karcinom i da postoji mogućnost izliječenja. Ja sam imala tri karcinoma i matestazu. Ja sam karcinom dobila u nekoj mladoj dobi od 35 godina, ipak tada nije bilo izliječnih i jednostavno sam shvatila da moram da se borim radi djece. Nikad me nije bilo sramota da pričam o svojoj bolesti, nikad me nije bilo sramota od bolesti i to ne treba da bude nijednu ženu. Mene nije bilo strah i samom operacijom ja sam rekla da se maklo i da više nije dio mene. Govorila sam sebi to je manje od mene ja to mogu da pobijedim. Znači sve što je manje od nas mi možemo da pobijedimo ako idemo pozitivnim stavom i ne možemo sami. Sami stvarno baš ne možemo i zato mi želimo da kroz ove tribine damo do znanja oboljelima od karcinoma da nisu sami.“
Dodala je da su jako važni preventivni pregledi kod doktora, kao i samo pregledi dojki, a najefikasniji su samopregledi tokom tuširanja. Takođe i da je bitno da pacijenti znaju svoja zakonska prava, te kakvu nadoknadu mogu da imaju osobe koje su oboljele od karcinoma.