Međunarodna konferencija „Muzeji i klimatska kriza“ održana je u Lahtiju (Finskoj) od 19. do 22. novembra. Konferencija je okupila preko 300 učesnika iz skoro 40 zemalja među kojima su bili eminentni stručnjaci iz cijelog svijeta koji se aktivno bave temom klimatskih akcija.
Prisutne su pozdravili predsjednik organizacije NEMO David Vuillaume, predsjednica borda Petra Havu i direktorica Kansallisgalleria Kimmo Leva. O značaju konferencije govorila je ministarka obrazovanja i kulture Finske i predsjednik Muzejskog društva Finske. Na konferenciji su govorili brojni istaknuti aktivisti, predstavnici ICOM-a brojnih država, direktori lokalnih i nacionalnih institucija.
Predavanja su se bavila muzejima sa akcentom na klimatsku krizu i obuhvatala su različite pristupe i načine sagledavanja i rješavanja problema. Pored brojnih primjera dobrih praksi u sklopu konferencije zainteresovani su imali priliku da prođu obuke iz digitalizacije, edukacije, izrade akcionih planova, različitih pristupa izložbi nakon kojih se stečeno znanje primijenlo na konkretne primjere. S obzirom da su obuke organizovane u isto vrijeme kao paralelne aktivnosti, mogućnost prisustvovanja je bila ograničena na jednu obuku.
Predavanje koje je naišlo na veliki aplauz je izazvala Kristen Dunlop (Climate-KIC) koja je govorila o muzejima i poteškoćama sa kojima se suočavaju, a koji ugrožavaju rad institucija i neophodnost udruživanja snaga za održivu budućnost. „Kultura nam može pomoći da se odučimo od postojećih sistema i ponovo naučimo nove načine razmišljanja da bismo bili dio prirode i spasili svijet“ – Dunlop.
U toku konferencije za prisutne su bile osmišljene i kratke aktivne akcije. Dok su predstavnici svjetski poznatih muzeja iz Amerike, Velike Britanije, Njemačke, Turske… održali inspirativna predavanja u kojima su predstavili način rada, s druge strane brojni muzeji su tek na samom početku pokretanja akcionog plana muzeja za održivo društvo.
Da su poplave nedavno zahvatile dio Italije i uništile bogatu arhivsku građu i muzejske predmete. Sa jedne strane, zaključak je da jedan dio nema svijest da je crveni alarm upozorenje da se ne izlazi nigdje i da nema kulture odgovornog ponašanja u opasnim situacijama, dok su drugi primjeri dobre prakse ukazali na zemlje koje poštuju upozorenje službi i u periodu trajanja crvenog alarma ostaju kod kuće. Konkretni primjeri sprovode se u Irskoj prilikom udara jakog vjetra i u Japanu u periodu tajfuna.
Od strane NEMO-a i evropskog muzejskog sektora za održivost podržana je zajednička izjava:
„Naš etički i profesionalni prioritet je da radimo sa našim zajednicama za buduću održivost planete. Muzeji imaju ključnu ulogu u održivosti životne sredine i zamišljanju naše moguće budućnosti. Naša obaveza je da ćemo koristiti naše raznovrsne kolekcije i priče koje one čuvaju da inspirišemo ljude i olakšamo promjene. Shvatamo da više nije moguće sačuvati svu baštinu i zbirke u sadašnjim uslovima. Posvećeni smo ponovnoj procjeni naših kolekcija u smislu njihovog društvenog, istorijskog, ekološkog i obrazovnog uticaja.”
Sljedeće godine evropska muzejska konferencija biće organizovana u Sibiu (Rumuniji) od 10. do 12. novembra, saopšteno je iz Muzeja i galerije Tivat.