Treća međunarodna konferencija iz oblasti pomorstva- KIMC 2023 u organizaciji Pomorskog fakulteta Kotor Univerziteta Crne Gore i Alumni kluba PFK, završena je danas u Kotoru. Posljednji dan naučno-stručnog skupa koji je okupio preko 200 učesnika iz 20 zemalja, obilježile su demonstracija rada solarnog katamarana Sava ECO studenata brodogradnje na Mašinskom fakultetu u Beogradu, dodjela nagrada najuspješnijim učesnicima Studentske sekcije KIMC 2023, te tri panel diskusije na teme od značaja za širu društvenu zajednicu koje su apostrofirale značaj uske saradnje nauke, struke i nadležnih institucija na nacionalnom i međunarodnom nivou.
Posljednji dan KIMC 2023 započeo je na mulu PFK i u akvatorijumu ispred zgrade fakulteta, gdje su studenti Katedre za brodogradnju Mašinskog fakulteta u Beogradu, predvođeni profesorima dr Nikolom Momčilovićem i dr Milanom Kalajdžićem demonstrirali rad plovila na daljinsko upravljanje namijenjenog za sakupljanje plutajućeg čvrstog otpada sa površine mora, rijeka i jezera. U pitanju je projekat započet 2017.godine, koji Katedra za brodogradnju razvija podržavajući svoje studente za nastupe na međunarodnim takmičenjima u inovacijama u ovoj oblasti, gdje su zaslužili više nagrada i priznanja naučne i stučne zajednice. Tim koji potpisuje solarni katamaran „Sava ECO“ čine Nikola Čavor, Ivana Nedeljković, Sima Topalović, Lav Vukotić, Dragoljub Đurović, Mateja Jocić, Jovan Stanković i Veljko Perović.
“Ideja iza ove prezentacije je bila da se uspostavi što intenzivnija međusobna komunikacija naših studenata sa Katedre za brodogradnju u Beogradu i studenata Pomorskog fakulteta u Kotoru. Svako od nas gleda brod sa svog stanovišta pa ovim nastojimo da i jedne i druge okuražimo i upoznamo sa vannastavnim aktivostima u kojima mogu da učestvuju. Imamo puno naših mladih ljudi iz Boke koji studiraju ili su diplomirali na Katedri za brodogradnju u Beogradu te su u međuvremenu stekli i zavidan stručni renome radeći za neka od najvećih imena u svjetskoj brodogradnji. Konkretno u ovom timu koji stoji iza ovog projekta imamo skoro polovinu studenata iz Boke, pa smatram da je jako dobro da naši i studenti Pomorskog fakulteta iz Kotora više druže, kontaktiraju, razmjenjuju znanja i mišljenja jer i jedni i drugi, na kraju žele isto- dobar i siguran brod,“ istakao je dr Nikola Momčilović, Tivćanin koji je redovni profesor i na Pomorskom fakultetu Kotor.
Dan ranije u okviru programa konferencije održana je I studentska sekcija na kojoj su predstavljena 24 naučna rada. Jedan od tri nagrađena je i Sava ECO.
Tatijana Dlabač, dekanica i profesorica Pomorskog fakulteta, istakla je da je upravo ova sekcija dala dodatnu vrijednost konferencije.
“Imali smo studente od prve godine što je izuzetno zadovoljstvo, ali i studente druge i treće godine kao i master studija”.
Panel diskusije koje su uslijedila naglasile su neophodnost uske saradnje institucija, naučne i stručne zajednice, kako u domenu pomorstva i pomorske privrede, tako i pitanja koja su povezana sa ovom oblašću, a imaju značaj za širu društvenu zajednicu.
Najveću pažnju privukao je panel na temu “Žene u pomorskoj privredi: perspektive za obrazovanje, zaposljenje i razvoj karijere”
“Glavne teme panela ticale su se motiva gošći da izaberu pomorsku profesiju ali smo analizirali i teme koje one prolaze kroz edukaciju ali posebnu pažnju izazvalo je pitanje karijere I mogućnosti zaposlenja kao i uslovi života i rada na brodu. Svi smo saglasni da je to jedna specifična profesija koja je dobro plaćena ali koja iziskuje određena odricanja i za jednu ženu predstavlja jednu vrstu izazova koje , kako smo danas čuli , one uspješno rješavaju”, kazala je prof. dr Senka Šekularac Ivošević koja je moderirala ovim panelom.
Pored ovog, održani su i paneli na temu “Uloga pomorskih sindikata u zaštiti pomoraca”, te “Spremnost institucija za hitno reagovanje u slučaju rizika od izlivanja nafte u Boki Kotorskoj”.
Prof. dr. Špiro Ivošević predsjedavajući Konferencije istakao je da je veoma zadovoljan ostvarenim rezultatima nakon realizovane treće po redu Međunarodne konferencije iz oblasti pomorstva (KIMC 2023).
“Ono što nam je još važnije jesu utisci koje nose učesnici konferencije. Ove godine imali smo dominantno teme koje su vezane za brodsko mašinstvo i nautiku, ali i teme koje su vezane za digitalizaciju, dekarbonizaciju, automatizaciju i plavu ekonomiju. Sve je to u skladu sa strategijom EU I možemo reći da su svi radovi I teme koje su se čule na Konferenciji odraz onog što je trenutno aktuelno u pomorstvu” poručio je Ivošević.