Danas je 29. novembar praznik koji se do 2002. godine u Jugoslaviji proslavljao kao Dan Republike.
Dan Republike je od 1944. godine obilježavan u spomen na Drugo zasijedanje Antifašističkog veća narodnog oslobođenja Jugoslavije (AVNOJ), koje je održano 29. novembra 1943. godine u Jajcu. AVNOJ je tada konstituisan u zakonodavno i izvršno predstavničko tijelo Jugoslavije, dok je kao najviši izvršni i naredbodavni organ narodne vlasti konstituisan Nacionalni komitet oslobođenja Jugoslavije (NKOJ), koji je imao sva obilježja narodne revolucionarne vlade.
Kao posebna odluka AVNOJ-a, Josipu Brozu Titu dodijeljena je titula “maršal Jugoslavije”, na predlog slovenačke delegacije.
Dan republike se praznovao dva dana, sve do 14. novembra 2002. godine, kada je ukinut odlukom Savezne skupštine.
Ono što pamte starije generacije za vrijeme ovog praznika su neradni dani, bogata trpeza i razne svečanosti. Organizovane su svečane akademije, počasni plotuni, đaci su polagali zakletve i dobijali plave kape i crvene pionirske marame, dijeljeno je ordenje.
Raspadom SFRJ u svim njenim republikama je prestalo obilježavanje 29. novembra, osim u SR Jugoslaviji.
Ovaj datum je poslednji put bio neradan 2001. godine, a naredne je ukinut odlukom Savezne skupštine.
Iako praznik mnogima danas ništa ne znači, naročito onima koji su rođeni poslije osamdesetih godina prošlog vijeka, neki ga ipak i dalje obilježavaju, možda kao podsjećanje na bezbrižniji život u mnogo većoj zemlji.