Decembar, posljednji u godini koju ispraćamo, a dočekujemo Novu zasigurno je mjesec sa najviše prazničnih dana, a praznovanje bilo državno ili vjersko, u Crnoj Gori podrazumjeva upotrebu ogromne količine pirotehničkih sredstava.
Iako je po zakonu prodaja i distribucija petardi zabranjena, svjedoci smo svakodnevne upotrebe ove vrste pirotehnike. Nemali broj ljudi doživi određenu vrstu stresa od pucanja petardi ili detonacije dugotrajnog vatrometa, a kakve posljedice pirotehnika ostavlja na životinje objašnjava doktor veterinarske medicine Jelena Bogović:
“Jedna vrlo ozbiljna i opasna tema. Nažalost naši pacijenti kada se tokom praznika koriste ta pirotehnička sredstva, naši pacijenti od svega toga mogu da uginu. Na godišnjem nivou postoji veliki procenat pasa koji od straha i trauma dobiju srčani udar”.
Nažalost ulične životinje su prepuštene same sebi i milosti građana koji u najmanju ruku mogu otvoriti vrata haustora ili parking garaža kako bi se životinje iole osjećale sigurnije. Ono što mi kao vlasnici životinja preventivno možemo uraditi ističe Bogović je da životinji puštamo glasnu muziku, ali najvažnije od svega je ljubimcu dati sredstvo za smirenje:
“Vlasnici koji znaju da im se životinja boji pucnjave moraju preventivno reagovati i dati ljubimcu sredstvo za smirenje. To su provjereni ljekovi na biljnoj bazi koji sadrže valerijanu i supstance koje djeluju umirujuće na psa, dakle ne mogu nikako imati štetne posljedice”, ističe Bogović.
Primjera radi, u Hrvatskoj se 11 gradova odreklo novogodišnjeg vatrometa u korist životinja, dok su u Crnoj Gori to uradili samo Bar i Podgorica.
Foto: Internet