U Tivtu je u toku ukrašavanje grada povodom novogodišnjih praznika, a radnici Komunalnog doo, predvođeni opštinskim timom, obavljaju taj zadatak.
Direktor Komunalnog, Vučeta Stanišić, naglasio je angažman dodatnih zaposlenih i volontera kako bi se ubrzao proces ukrašavanja. On je istakao da im je izazovno vrijeme, s obzirom na činjenicu da je prošli mjesec imao čak 23 kišna dana.
Problem je bio i u dijelu ukrasa sa oštećenjima usljed stajanja ili skladištenja. Komunalno je popravilo određen broj ukrasa, dok je Opština nabavila novi dio nakita.
Nedostatak korpe, koja im je bila neophodna za ukrašavanje, predstavljao je dodatan izazov, ali su je dobili uz pomoć Opštine od Distribucije Tivat.
Ukrašavanje je uglavnom fokuisrano na uže gradsko jezgro, s obzirom na najveću koncentraciju posjetilaca tokom prazničnog perioda. Dio ukrasa će takođe biti postavljen duž kružnih tokova i magistralnog puta, dok će, prema najavma iz Komunalnog, manji dio ukrasa biti postavljen i na područja Lepetana i pravcu prema Radovićima.
Stanišić je takođe naglasio da su se suočavali s problemima u vezi sa javnom rasvjetom. Imali su veliki broj ispada sa elektro mreže, odnosno oko tridesetak intervencija počev od Radovića i Gošića do Lepetana, Gornej Lastve i Gradiošnice, što je dodatno otežavalo situaciju.
U planu za narednu godinu, prema razgovorima s rukovodstvom opštine, je angažovanje specijalizovane firme koja će se posvetiti poslovima ukrašavanja, čime će se dodatno unaprijediti ova tradicionalna praznična aktivnost.
Usljed fokusa na dodatne aktivnosti, direktor Komunalnog ističe da je zanemarane osnovna djelatnost, a to je održavanje higijene grada. Pored ukrašavanja, zaposleni se angažuju na održavanju javne rasvjete, Velikog gradskog parka i bujičnih kanala.
Napori se ulažu kako u materijalnom, tako i finansijskom smislu. Tokom 11 mjeseci ove godine, prikupljeno je oko 10 do 11 hiljada tona različitih vrsta otpada, koje je odvezeno na deponije, prije svega na deponiju Možura u Baru i deponiju za kabasti otpad na Cetinju. Deponija za građevinski otpad još uvijek nije definisana pa se u Komunalnom snalaze u rješavanju tih problema.
„Suočavamo se s problemom velike udaljenosti deponije pa se na kamionima namijenjenim za prikupljane otpada u gradu dešavaju kvaraovi, odnosno suoačvamo se sa tehničkim problemima. Trenutna logistika u Crnoj Gori nije optimalno definisana. Nedostatak servisa dovodi do dugog čekanja na rezervne dijelove,” istakao je Stanišić.
Komunalno snosi troškove goriva i amortizacije, dok Opština obezbjeđuje sredstva za odlaganje smeća, čime se građani suštinski oslobađaju određenih troškova.
Jedan od prijedloga za novi plan zbrinjavanja otpada na državnom nivou je da deponija na Lovanji bude centralna pretovarna stanica za Boku Kotorsku. Nakon djelimične selekcije, otpad bi se transportovao do deponije Možura u Baru.
Tivatsko Komunalno odavno vrši aktivnosti na selekciji otpada, sa posebnim fokusom na odvajanje PET ambalaže i kartona, ali i dalje, kako naglašavaju, ostaju izazovi sa kojima se suočavaju.