Predsjednik opštine Željko Komnenović, uputio je danas pismo Vladi Crne Gore, premijeru Milojku Spajiću, Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i ministru Vladimiru Jokoviću, Ministarstvu unutrašnjih poslova i ministru Danilu Šaranoviću, kao i Upravi za inspekcijske poslove i direktorici Ani Vujošević, vezano za problem lutajuće stoke u Tivtu.
“Vjerujem da ste upoznati sa višegodišnjim problemom postojanja tzv. lutajućih goveda na teritoriji opštine Tivat, koji i nakon svih preduzetih aktivnosti lokalne uprave, ponovo eskalira na način što se grla bez ušne markice sasvim slobodno kreću po jednoj od najprometnijih saobraćajnica u Crnoj Gori – Jadranskom magistralom, na samom ulazu u Tivat, u neposrednoj blizini Aerodroma Tivat. Problem postojanja lutajućih goveda evidentan je u naselju Gradiošnica, u Dumidranu, u Bogdašićima, na samoj granici prema Kavču i opštini Kotor, u gornjim djelovima naselja Mažina i Tripovići, na obroncima Vrmca koje građani i turisti koriste za pješačenje i rekreaciju”- kaže se u dopisu.
Komnenović ističe da na dnevnom nivou ova napuštena grla stoke ugrožavaju imovinu, a u pojedinim situacijama i živote građana. “Evidentirani su brojni incidenti u saobraćaju, a Opština Tivat je pred utuženjem zbog nastale materijalne štete. Takođe, građani Opštini upućuju brojne žalbe, zahtjeve za intervenciju i molbe za finansijskom pomoći”- objasnio je Komnenović.
On je dodao da je nedavno, po prijavi građana, komunalni policajac Opštine Tivat izašao na teren, gdje je u centru naselja Gradiošnica zatekao improvizovano hranilište za stoku.
“Tom prilikom ušao je u sukob sa jednim od lica zatečenih na lokaciji i došlo je do upotrebe sredstava prinude. Ovaj je predmet sada pred nadležnim sudom u Kotoru”- ističe on.
Komnenović podsjeća da je lokalna uprava tokom 2021. i 2022. preduzela niz aktivnosti. “U skladu sa svojim nadležnostima, uz velike napore brojnih službi organizovala akcije hvatanja ovih divljih i mahom agresivnih grla stoke bez ušne markice; organizovala je njihov prevoz do privremenog smještaja u karantinu u Spužu; snosila ne male finansijske troškove njihovog boravka u Spužu (cca 20.000€); sprovodila proceduru utvrđivanja vlasništva nad uhvaćenom stokom putem javnog oglasa… Aktivnosti su sprovođene u saradnji sa državnim inspekcijskim organima, Upravom policije, lokalnim preduzećima, mjesnim zajednicama… Sve bez trajnih rezultata i sistemski prihvatljivog rješenja.
U saznanju sam da je zbog svega već navedenog, a prepoznajući ozbiljnost problema, Odjeljenje bezbjednosti Tivat uputilo dopis ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću, sa molbom da se sa ovim u vezi na nekoj od narednih sjednica Vlade donese odluka o mogućem izvršenju sanitarnog odstrijela, ili o nekoj drugoj mjeri kojom bi problem bio efikasno i trajno rješen, a na dobrobit građana Opštine Tivat i svih posjetilaca Tivta”.
Komnenović naglašava da Opština Tivat snažno podržava inicijativu sanitarnog odstrijela i spremna je podržati svim raspoloživim sredstvima.
“Ovo je rješenje u skladu sa zakonskom regulativom i na osnovu situacije na terenu predstavlja jedini efikasan vid borbe sa ovom pojavom koja ugrožava i zdravlje i bezbjednost ljudi. Ovim bismo u isti mah, poslali jasnu poruku svima onima koji stoku drže i čuvaju na sasvim neprimjerene načine, da to više nije moguće. Istovremeno pružila bi se podrška svim onim građanim Crne Gore koji se stočarstvom bave na propisan, odgovoran i bezbjedan način”- kazao je predsjednik opštine uz nadu da će se nadležni zauzeti za rješavanje ovog problema, te da će imati podršku na lokalnom nivou.