Povodom obilježavanja Evropske nedjelje borbe protiv raka grlića materice gošća našeg Jutarnjeg programa bila je epidemiološkinja Doma zdravlja Tivat, Jelena Mršulja.
Govoreći o uzročnicima ove vrste raka dr Mršulja je istakla da gotovo svi slučajevi raka grlića materice počinju HPV infekcijom koja se prenosi seksualnim putem:
“Veoma čest virus koji može inficirati kožu i sluznice, uključujući sluznicu grlića materice kod žena . Većina infekcija grlića materice nestaje sama od sebe u roku od 1 – 2 godine, ali kod gotovo svake desete žene infekcija se nastavlja i može se razviti u prekancerozne lezije. Čak i u ovoj fazi može da bude bez simptoma i da žena ne zna da je inficirana , ali ako se lezija ne otkrije i ne ukloni , može se tokom narednih godina pa čak i decenija, razviti u rak grlića materice”.
Djelimična zaštita od infekcije je upotreba kontaceptivnih sredstava u kombinaciji sa periodičnim ginekološkim predjelima, dok se vakcinacijom postiže najbolja zaštita:
“Vakcinacijom se postiže najbolja moguća zaštita od ozbiljnih bolesti uključujući i rak grlića materice. Svaka vakcinisana djevojčica pomaže u kontroli širenja infekcije i time što sama ne učestvuje u njenom širenju. HPV je toliko čest da će više od 80 % nevakcinisanih muškaraca i žena biti inficirano u nekom trenutku svog života. Polno prenosivi tipovi HPV – a posebno su zastupljeni među mladima do 25 godina života. Djevojčica koja je vakcinisana prije nego postane seksualno aktivna biće zaštićena od najčešćih i opasnih tipova virusa i neće dalje širiti virus na druge.”
Iako je rak grlića materice bolest uzrokovana HPV – om dječaci takođe mogu imati koristi od vakcine kazala je Mršulja jer kako je istakla infekcija može izazvati nekoliko vrsta raka, penisa, anusa, grla i genitalnih bradavica kod muškaraca, a i muškarci i žene će se vjerovatno inficirati HPV- om ubrzo nakon što postanu seksualno aktivni.