U emisiji Školarac današnje gošće bile su pedagogice Osnovne škole ,,Drago Milović” Sanja Biskupović i Nevena Pinjatić.
One su objasnile šta je njihov posao u okviru pedagoške i psihološke službe:
,,Radno mjesto pedagoga po planu rada obuhvata planiranje, programiranje i organizaciju vaspitno-obrazovnog rada, učešće u realizaciji vaspitno-obrazovnog procesa, evaluaciju vaspitno-obrazovnog rada, profesionalni razvoj nastavnika, podršku učenicima, učešće roditelja u vaspitno-obrazovnom procesu, saradnja sa institucijama koje su od značaja za vaspitno obrazovni rad kao i ostale poslove”, objasnila je pedagogica Pinjatić.
Dok je pedagogica Biskupović, inače magistrica psihologije, pojasnila posao školskog psihologa, čiju funkciju u školi vrši psihološkinja Valentina Vuković:
,,Vrlo je slično, radno mjesto prema planu rada psihologa obuhvata planiranje, programiranje i organizaciju vaspitno-obrazovnog rada, učešće u ostvarivanju i realizaciji vaspitno-obrazovnog procesa, savjetodavni rad i podršku učenicima, saradnja i savjetodavni rad sa roditeljima, saradnja i rad sa nastavnicima, saradnja sa stručnim institucijama, vodjenje dokumentacije i stručno usavršavanje”, rekla je pedagogica Biskupović.
Ono što sigurno raduje mnoge učenike i roditelje jeste individualni rad sa djecom. Kako kaže pedagogica Nevena Pinjatić poslovi psihologa i pedagoga često se preklapaju, ali djeca i roditelji će moći razgovarati i individualno sa psihologom ili pedagogom.
,,Škola ima rješenje Ministarstva prosvjete za tri stručna saradnika, dva pedagoga i psihologa, u svakom slučaju svaki učenik i roditelj ima na raspolaganju konsultaciju kod pedagoga i psihologa koji sarađuju kao tim stručnih saradnika i čiji se opis posla u nekim slučajevima preklapa. Kada smo u mogućnosti, zbog velikog obima posla, broja djece i slobodnih prostorija, i kada to određeni problem zahtjeva – djeca i roditelji se primaju individualno.”
Često je praksa u školama da djeca dolaze po kazni u ovu službu, a naša sagovornica Sanja Biskupović kaže da su njihova vrata otvorena za svu djecu.
,,Svakako da su vrata PPS otvorena za svu djecu i roditelje podjednako, osim kada je aktuelan neki problem koji ima prioritet, pa zbog toga manje dolaze do izražaja djeca koja su za pohvalu, ali naravno obavljamo razgovore i sa njima kako bi poslužili kao primjer dobre organizacije vremena i planiranja učenja. Ima čak izuzetne djece koja već u VIII razredu znaju koji će fakultet upisati, imaju jasan cilj ka kojem se kreću i njima su dovoljni minimalni savjeti ukoliko imaju neku nedoumicu ili slično.”
Ono što nas je zanimalo koji su najčešci problemi djece i kako ih PPS rješava:
,,Najčesci problemi djece i ono sto zabrinjava njih i njihove roditelje su kao i uvijek slabe – nedovoljne ocjene, u tom slučaju razgovaramo sa učenikom o uzrocima koji su možda prouzrokovali to, planiramo postepeno rješenje i individualni plan podrške, pravimo plan u dogovoru sa nastavnicima kako bi se ocjene popravile i učenik naredni put došao da pohvalimo njegov rad i napredak. Mi smo tu da pohvalimo i njihove dvojke ako se učenik za njih potrudio”, rekla je pedagogica Pinjatić i dodala je da se nekada obrate i nastavnici i učitelji u slučaju kada je djeci potrebna dodatna podrška ili podsticaj.
,,Kada uoče promjene kod učenika, takodje i kada njihovo ponašanje ometa čas i nastavnika kao i učenje druge djece u razredu”, dodala je Pinjatić.
Sve češća tema u javnosti zbog velike prisutnosti u školama jeste vršnjačko nasilje, a pedagogica Biskupović kaže da je u našoj školi situacija ista kao i ,,prethodne godine”, te da kada je ta situacija u pitanju oni imaju kamere u školi.
,,Što se tiče vršnjačkog nasilja, djeca nisu bitno drugačija nego prethodne godine. Škola je pokrivena video nadzorom i u to su upućeni djeca i roditelji, tako da su i takozvana “uska grla“ kao sto su stepenice pokrivene kamerama… Za svaki vid nasilja postoji jasna procedura i koraci koji se po zakonu moraju ispoštovati, kada se uključuju roditelji, po potrebi centar za socijalni rad pa čak i policija”, kaže ona.
Kada je riječ o uzrocima devijantnog ponašanja Biskupović dodaje:
,,Uzroci devijantnog ponašanja su širokog spektra i kod svakog učenika traže se individualni uzroci tako da to ne možemo uopštavati.”
One su rekle da su planom i programom predviđene razne radionice koje će imati u narednom periodu, te da će radionice prilagođavati u zavisnosti od toga šta je u datom momentu učenicima najpotrebnije