Epidemiološka situacija u Crnoj Gori trenutno je komplikovana jer je aktivno više epidemija, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje. Situacija u Tivtu je obilježena gripom, kaže direktorka Doma zdravlja Tivat, pedijatar dr Danica Stevović: „Influenca A dominira. Ovo je i inače period kada se najviše javljaju respiratorne tegobe, pogotovo kako su se svi vratili u kolektive, naročito djeca. Stvarno imamo velike gužve u ambulantama. Vrlo slični simptomi preovladavaju, praćeni visokom temperaturom, kašljem i malaksalošću.“
Što se tiče vakcine protiv sezonskog gripa, u DZ je od oktobra dato 298 vakcina, a većinom se vakcinišu djeca po preporuci, hronični bolesnici i starija populacija. Doktorka kaže da se ona može dati i u mlađem uzrastu, jer je i preporučeno da se što veći broj vakciniše: “Prevencija treba da nam bude prioritet, a kada to shvatimo, bićemo mnogo manje bolesni!”
Epidemija morbila nam je gotovo na pragu, jer je aktivna u nekim zemljama okruženja, a najvažnija je prevencija putem MMR vakcine, što roditelji često odlažu, objašnjava dr Stevović:“Nama je najveći problem vakcinisanost do druge godine prvom dozom, zato što je to kategorija, koja je najugroženija. U Tivtu je prvom dozom MMR-a do druge godine vakcinisano 13,50% djece, što je jako malo. To predstavlja veliki rizik, nažalost, kad bi krenula neka epidemija. Što se predškolaca tiče, vakcinisanost sa obije doze je 62,3% i u tom uzrastu preko 86% je vakcinisano jednom dozom. Mi nemamo problem sa odbijanjem vakcine, već sa pravovremenošću. Roditelji toga treba da budu svjesni, nije poenta da se da vakcina u nekom uzrastu, već je kalendar vakcinacije napravljen s razlogom, da zaštiti najranjivije. Pozivam sve roditelje, koji su iz nekog razloga odložili vakcinaciju djeteta, da dođu da se informišu, jer najveći strah je zbog loše informisanosti. Ono što je cilj i njima i nama je da zaštitimo djecu!“
Što se tiče epidemije pertusisa – velikog kašlja, Dr. Stevović kaže da je u Tivtu do sad registrovano 9 oboljelih, a najugroženija su djeca mlađa od godinu dana: “Vakcinacijom ne štitimo samo sebe, nego i ostale ugrožene kategorije, pogotovo bebe do dva mjeseca starosti, koje ne mogu da prime vakcinu. Tu smo zadovoljni, jer se roditelji na vrijeme javljaju da bi dobili potrebne doze i zaštitili djecu. Mi prosto svojim imunitetom moramo da štitimo ugrožene kategorije. To takođe važi i za hronične bolesnike, i za stare, jer kod njih veliki kašalj može da napravi ozbiljne posljedice, čak i smrtonosne.
Prevencija – pranje ruku, provetravanje, nošenje maski, pogotovo na mjestima velikih gužvi – može da pomogne. Poučeni kovidom prethodnih godina, mi smo podigli malo taj preventivni nivo, pa smo nabavili moderne UV lampe i stavili ih u sve čekaonice da bismo na mjestima na kojima se nalazi najviše pacijenata probali da smanjimo mogućnost prenošenja infekcije. Poslednjih mjesec dana vidimo da je to dosta dobra preventivna mjera. I, naravno, da podsjetim da je u svim zdravstvenim ustanovama i za pacijente i za osoblje nošenje maski obavezno.”
Svako treba da pokuša da unaprijedi svoje preventivne mjere, zaključuje dorektorica Dima zdravlja Tivat, dr Danica Stevović.