Prošle godine definisani su Nacrti zakona o planiranju prostora, izgradnji objekata i legalizaciji bespravnih objekata. Očekivalo se usvajanje, ali su kadrovske promjene dovele do povlačenja predloga iz procedure. Sekretarka za uređenje prostora Opštine Tivat, Milica Manojlović je izrazila nadu da će novi ministar donositi racionalne odluke i smanjiti centralizaciju koja otežava djelovanje lokalnim samoupravama.
“Kadrovske promjene su neizbježne u Ministarstvu, no nažalost, često sa takvim promjenama dolazi do zaustavljanja procesa i njihovog pokretanja iz početka. Nadamo se da će se ubuduće donositi racionalne odluke i s vremenom smanjivati centralizacija koja nam trenutno otežava djelovanje. Vjerujem da je proces usvajanja pomenutih zakona samo privremeno zaustavljen i da će, nakon upoznavanja novih kadrova sa sistemom, biti donesene konstruktivne odluke, a imajući u vidu hitnost rješavanja ovog dugogodišnjeg problema koji je svaka Vlada morala postaviti u vrh prioriteta“, rekla je sekretarka za uređenje prostora opštine, Milica Manojlović.
Ona je kazala da su, bez obzira na broj primjedbi koje su pristigle, koncepcijski Nacrti nudili dobra rješenja i prepoznali probleme u sprovođenju dosadašnjeg zakona.
Nacrtom zakona o izgradnji vraćen je institut građevinske dozvole. Trenutni sistem, gdje se izdavanje temelji samo na prijavi radova, nije dobar jer kontrola nije dobro uspostavljena.
„Zbog trenutnih promjena u zakonodavstvu, postoje izazovi u donošenju pravih odluka. Nameće se i potreba za jačanjem inspekcijskih kapaciteta kako bi se osigurala pravovremena kontrola dokumentacije i sprečavanje brze izgradnje. Pokazalo se da trenutna zakonska rješenja imaju mnogo nedostataka, a potrebno je raditi na stabilizaciji i dugoročnim rješenjima”, objašnjava Manojlović.
I Nacrt zakona o planiranju predviđao je značajne novine.
„Nadam se da će zakon u oblasti planiranja prostora što prije proći neophodne izmjene. Činjenica je da godinama funkcionišemo koristeći prelazne odredbe Zakona i pozivajući se na neodrživa rješenja. Oslanjanje na Plan generalne regulacije, za koji svi odavno znamo da neće biti donesen, je jedan od takvih primjera. Nacrt zakona predviđa vraćanje poslova planiranja lokalnim samoupravama i osnivanje agencija za planiranje prostora koje će se baviti izradom planske dokumentacije. Međutim, pojavljuje se poteškoća u pronalaženju dovoljnog broja kvalifikovanih kadrova u svakoj opštini, a koji imaju dovoljno iskustva i zadovoljili bi propisane uslove. Trenutano se razmatra prelazno rješenje koje bi omogućilo osnivanje regionalnih agencija.“, navodi Manojlović.
U Opštini se nadaju brzom donošenju novih zakona i ojačavanju sistema planiranja prostora. Potrebno je vratiti odgovornost za planiranje lokalnim samoupravama, s obzirom na njihovo bolje razumijevanje lokalnih potreba. Lokalni planski dokumenti moraju biti usklađeni sa državnim planovima Crne Gore.
„Trenutno je u toku Javna rasprava o Nacrtu prostornog plana Crne Gore. To je dokument koji definiše ciljeve i strategije, ali nije dovoljno detaljan da bi zadovoljio sve specifične potrebe lokalnih područja. Opštinama je potrebno više autonomije u planiranju prostora. Takođe, još prije dvije godine, započelo se i sa izradom Izmjena i dopuna prostornog plana za teritoriju opštine Tivat. Uprkos stalnim obećanjima od strane Ministarstva i rokovima koji su odavno istekli do danas nismo dobili taj dokument. Od stupanja na snagu Zakona, opština Tivat je konstanto u procesu stagnacije kada je u pitanju donošenje planskih dokumenata”, kazala je sekretarka za uređenje prostora komentarišući neusvajanje planske dokumentacije u Tivtu.
Dok se čekaju zakonske promjene, u Opštini se nadaju intenziviranju izrade izmjena prostornog plana i bržem donošenju odluka jer je i dalje na snazi i primjenjuje se Prostorni plan od 2010.godine.
Nijedan planski dokument ne može sa sigurnošću predvidjeti kako će se razvijati stanje na terenu toliko dugoročno. Sam Prostorni plan u svom nazivu ima odredbu „do 2020.godine“ što jasno ukazuje na to koliko je zreo za izmjenu ili donošenje novog. Vremenom su se stvorile nove potrebe za sadržajima koje grad mora obezbijediti za nesmetano funkcionisanje, zaključila je Manojlović.
Niz je problema kojima je uzrok nepostojanje ili neadekvatna planska dokumentacija. Sistem planiranja u kome su planovi bili u nadležnosti lokalnih samouprava, a planove su izrađivale firme, za čiji izbor je osnovni kriterijum bila najniža cijena za obavljanje posla, se takođe pokazao lošim. Planiranje prostora iz kancelarija, bez stvarnog poznavanja uslova na terenu, dovelo je do niza nesprovodivih rješenja, naročito kada je infrastruktura u pitanju.
Vraćanje nadležnosti za planiranje lokalnim samoupravama, uz organizaciju privrednih društava u kojima će raditi stručnjaci koji poznaju lokalne potrebe, može biti najbolje rješenje.
„Uprkos izazovima, smatramo da je važno ubrzati izradu planskih dokumenata i izmjene loših zakonskih rješenja. Lokalne samouprave moraju biti uključene u oblikovanje tih dokumenata. Bez obzira na poteškoće, ostajemo posvećeni rješavanju problema i nadamo se pozitivnim promjenama u bliskoj budućnosti.”, zaključila je sekretrka za uređenje prostora Opštine.
foto: internet