U JU Muzej i galerija Tivat sinoć je otvorena izložba „Plavi svijet delfina i kitova“, Prirodnjačkog muzeja Crne Gore u saradnji sa JU Muzej i galerija Tivat i Opštinom Tivat.
Fascinantnim i veličanstvenim stanovnicima okeana i mora, delfinima i kitovima, prijeti nestanak sa planete Zemlje zbog ljudskih postupaka, zagađivanja, intenzivnog i nemilosrdnog ubijanja i slučajnog hvatanja ribarskim mrežama. Posledica je nestanak više od 300 000 jedinki godišnje. U ime JU Muzej i galerija Tivat prisutne je pozdravio muzejski pedagog Zoran Kruta i naglasio da je nedavno sa prirodnjačkim muzejom Crne Gore potpisan memorandum o saradnji, a da je izložba prvi korak ka realizaciji budućih brojnih programskih aktivnosti:
„Izložba je projekat i opštine Tivat koji je podržala Balkanska mreža muzeja a čiji smo ravnopravni članovi. Ovom prilikom bih također pomenuo da je javna ustanova Muzej i galerija Tivat“ usvojila Akcioni plan za održivi razvoj muzeja, što podrazumijeva konstantan rad na raznim segmentima, podizanju svijesti za ekologiju, a upravo različitim aktivnostima ćemo podstaknuti ljude, naročito djecu, na važnost čuvanja prirodnog okruženja u kojem živimo.“
Izložbu je zvanično otvorila direktorica prirodnjačkog muzeja Crne Gore Natalija Čađenović i naglasila da se radi o trećem gradu u kojem je izložba postavljena, nakon Podgorice i Kotora. Izložba je postavljena uz primjenu savremenih digitalnih tehnologija:
„Cilj ove izložbe je da približi nauku i inovacije djeci, mladima i široj publici, odno da podstiče, promoviše i popularizuje naučnoistraživačku i inovacionu djelatnost među različitim ciljnim grupama u Crnoj Gori. Kroz izložbu „Plavi svijet delfina i kitova“ posjetioci imaju mogućnost da, uz korištenje multimedijalnih sadržaja, otkriju zašto su delfini čudo evolucije, ali i zašto im najveća opasnost, nažalost, prijeti od čovjeka. Zato treba na vrijeme reagovati jer ukoliko ne djelujemo sada, budućim generacijama će biti uskraćena šansa da upoznaju ova izuzetno inteligentna, druželjubiva i zanimljiva stvorenja.“
Nauka kaže da su delfini među najinteligentnijim bićima na planeti, imaju rijetku osobinu među životinjama da prepoznaju svoj lik u ogledalu a imaju i jezik kojim se sporazumijevaju i koji ljudi još nisu u potpunosti odgonetnuli. Svjetska fondacija za prirodu upozorava da na svaka dva minuta ugine jedan delfin ili kit.
Čeda Ivanović, autorka izložbe, kaže da je izložba rezultat saradnje na projektu između Albanije, Crne Gore i Italije koji se bavi očuvanjem delfina i kitova u Sredozemnom i Jadranskom moru:
„ Cijelim morskom sistemu prijeti velika opasnost od zagađenja, prije svega izazvanog ljudskim aktivnostima, pa tako prijeti delfinima i kitovima koji se nalaze na ivici nestanka. Buduće generacije, ako se ovo nastavi, će biti uskraćene da upoznaju ove divne i šarmantne životinje.“