Dojava o bombi u školi i danas je onemogućila redovno odvijanje nastave u prvoj smjeni u Srednjoj mješovitoj školi Mladost. Riječ je o posljednjoj od čak 25 lažnih dojava bombama u Boki od početka godine.
Na Dan zaštite i spašavanja, umjesto da u školi bude održana vježba i radionica o reakcijama u slučaju vanrednih situacija, stigla je još jedna lažna dojava o bombi u SMŠ Mladost koja je omela redovnu nastavu u prvoj smjeni. Posljednja od čak 25 lažnih dojava o bombama, koliko ih je bilo u srednjim školama u Boki Kotorskoj od početka drugog polugodišta, rekao je za naš radio Bojan Miranović iz Grupe za suzbijanje krivičnih djela visokotehnološkog kriminala.
„Sektori koji s uključeni u istragu o dojavama o bombama u bokeljskim srednjim školama su Sektor za borbu protiv kriminala i službenici Regionalnog centra Jug- Odjeljenja bezbjednosti Kotor, Tivat i Herceg Novi,“ objasnio je Miranović.
S obzirom da su službenici MUP-a i jutros po službenim procedurama ustanovili da u SMŠ Mladost nema eksplozivnih materija niti su pronađeni opasni i zabranjeni predmeti, nadležni državni tužioci pomenute događaje kvalifikuju ka krivično djelo „lažno prijavljivanje“ i krivično djelo „izazivanje panik i nereda,“ a za koje su kazne propisane Krivičnim zakonikom Crne Gore.
Službenici Grupe za suzbijanje krivičnih djela visokotehnološkog kriminala su angažovani na otkrivanju korisnika spornih mail naloga.
Ova Grupa se bavi istraživanjem, suzbijajnem i prevencijom krivičnih djela za koja se koristi visoka tehnologija, poput hakovanja, sajber napada, internet prevara i distribucije ilegalnog sadržaja putem mreža.
„Koriste se metode forenzike i digitalne analize kako bi se identifikovali počionioci i prikupili dokazi,“ objašnjava Miranović.
Shodno zakonima Crne Gore, ukoliko iza navedenih krivičnih djela stoje maloljetna lica do 14 godina starosti, ista ne podliježu krivičnoj i materijalnoj odgovornosti, dok staratelji mogu biti odgovorni za prekršaj po odredbama Zakona o sprečavanju nasilja u porodici- zanemarivanje djeteta. Kad je riječ o maloljetnim licima starosti od 14 do 18 godna, lično su odgovorni i prekršajno i krivično.
Djeci i mladima ovakve su situacije postale potpuno normalna stvar, toliko učestala da se više ne uzbuđuju, što je veoma loš pokazatelj odnosa prema pitanjima bezbjednosti u crnogorskom društvu.
Naslovna ilustracija: telegraf.rs