Sekretarijat za privredu Opštine Tivat u procesu je izrade ulaznih studija s ciljem uspostavljanja uređenog sidrišta u akvatorijumu Tivatskog zaliva, na prostoru između Bonića i ostrva Sveti Marko. Takođe, rade na obezbjeđivanju dodatnih komunalnih vezova kako bi zadovoljili potrebe Tivćana, za što najpogodnijom smatraju uvalu Seljanovo. Kapitalnim budžetom za ove je poslove u 2024.godini predviđeno 150 hiljada eura.
Kada je riječ o izgradnji marine sa komunalnim vezovima na Seljanovu, sekretar za privredu Opštine Tivat Vedran Božinović se nada da će do ljeta 2025.godine lokalna uprava uspjeti da realizuje ovo neophodno ulaganje u infrastrukturu, s ciljem da građani koji su u potrebi, a na listi čekanja kod Komunalnog DOO trenutno je oko 140 zahtjeva, u dogledno vrijeme dobiju vezove po komunalnim cijenama. Seljanovo je prva od pozicija koje Opština namjerava osvojiti za svoje građane, kaže za naš radio Božinović, objašnjavajući da je u ovom trenutku najvažnije da se riješi planska i ostala neophodna dokumentacija. Plan privremenih objekata Morskog dobra je istekao u septembru prošle godine, još nije donesen novi. Na pitanje da li će Opština biti u prednosti u odnosu na potencijlne komercijalne zakupce, Božinović objašnjava:
„U suštini, Morsko dobro je kompanija koja nema previše senzibiliteta za javni interes. U ovom trenuku, s obzirom da se radi o komunalnoj marini, mi možemo govoriti o iskustvima iz Kalimanja, gdje plaćamo značajne godišnje iznose za mosko dobro, iako je ta marina napravljena samodoprinosom građana Tivta, tako da to najbolje govori u kakvom je odnosu morsko dobro prema lokalnoj upravi,“ objasnio je Božinović, izrazivši nadu da će se situacija mijenjati na bolje i da će se upravo na primjeru buduće komunalne marine na Seljanovu pokazati da se ova višedecenijska praksa mijenja u korist građana.
Što se tiče uređenja sidrišta, ono je neophodno i iz bezbjednosnih i iz ekoloških razloga, a pritisak uslijed nekontrolisanog sidrenja tokom ljetnjih mjeseci je u akvatorijumu Tivta najveći upravo u zoni oko ostrva Sveti Marko. Ovdje Opština namjerava da zakupi i ekološki održivo komercijalizuje jednu od tri ucrtane pozicije, koja je definisana između Svetog Marka i Bonića. U pitanju je pionirski projekat, objašnjava Božinović.
„S obzirom da bi ovo bilo prvo uređeno sidrište na crnogorskom primorju, najteži dio posla je odraditi koordinaciju svih službi koje moraju učestvovati u procesu, počevši od Uprave pomorske sigurnosti, preko Lučke kapetanije, Morskog dobra, pa do dijela dokumentacije koju treba da obezbijedi sama Opština Tivat.“
Morsko dobro je ranije za definisane pozicije sidrišta u Tivtu odradilo ispitivanje morskog dna.
„Ono što je sada na nama je da napravimo studiju koja će nam dati hidrografske parametre na osnovu kojih možemo odlučiti koja veličina plovila je optimalna, na koji način se mogu vezivati. Kada budemo imali te parametre, možemo da tražimo od Agencije za zaštitu životne sredine odobrenje za postavljanje fiksnih sidrišta, odnosno bova u za sidrenje predviđenom području. Ono što je sigurno je da ćemo upotrebom fiksnih sidrišta osigurati veću bezbjednost pomorskog saobraćaja kroz ovaj dio zaliva, ali i zaštitu ekosistema od oštećenja morskog dna, flore i faune, što je sada veliki problem na ovom prostoru,“ zaključio je Božinović.