U prepunoj Multimdijalnoj Sali Opštine Tivat danas je održana tribina u okviru javne rasprave o Nacrtu Prostornog plana Crne Gore do 2040.godine, koja je počela 29.januara, a trajaće do 29.aprila.
Nacrt Prostornog plana je predstavila glavna planerka, Svetlana Jovanović, koja je naglasila da je riječ o najvažnijem dokumentu nakon Ustava. Istakla je glavne smjernice kojima se tim vodio prilikom pripreme Nacrta i sažeto ga predstavila. Građane Tivta najviše je zanimalo da li će brza saobraćajnica kroz Boku Kotorsku ići preko Vrmca ili Luštice. Jovanović je objasnila da se odustalo od varijantnog rješenja.
„Stručni tim koji radi na planu ne peporučuje koridor preko Luštice, nego preporučujemo da se zadrži koridor preko Vrmca, uz manje izmjene, s prelaskom zaliva na potezu Sveta Neđelja- Opatovo. Ono na čemu zbog UNESCO statusa insistira i Uprav za zaštitu kulturnih dobara i Opština Kotr- ne pominjemo apsolutno prelaz mostom, jer to ne prihvataju, nego kažemo da će se prelaz u zoni Sveta Neđelja-Opatovo definisati kroz izradu tehničkog projekta,“ objasnila je Jovanovićeva.
Građani su se zabrinuto interesovali i za trasu gasovoda, koji bi duž primorja trebalo da poveže Hrvatsku i Albaniju.
„Nigdje u kartama nema koridora i trase gasovoda, niti će ga biti u ovom planu. Mi ćemo samo ostaviti strateškumogućnost da država donese takvu odluku budućnosti,“ objasnila je Jovanovićeva.
Ostale teme koje su označile današnju trosatnu javnu raspravu su pitanja planiranja korištenja mora sa posebnim naglaskom na postojeće marine, nedostatak komunalnih vezova, nepostojanje lokacija budućih ribarskih luka, te orjentaciju prema razvoju pomorskog saobraćaja kao alternative drumskom. Građane Tivta zanimalo je i zbog čega prostornim planom nije predviđena izgradnja regionalnog kliničko-bolničkog centra za Boku Kotorsku.
S obzirom da je Prostorni plan krovni planski dokument, postavljeno je pitanje da li će se njegovim donošenjem stvoriti uslovi da se preispitaju i povuku planovi nižeg reda, posebno famozne državne studije lokacija, kojima su u zoni morskog dobra dozvoljene brojne devastacije prostora. Proizvod jedne takve studije je i izgradnja Boka Place naselja u okviru Porto Montenegra, koju su građani označili kao nepopravljivu devastaciju ambijenta Tivta, u okviru koje je u planu i izgradnja zgrada u moru, što smatraju nedopustivim.
Predstavnik Ministarstva prostornog planirajna, urbanizma i državne imovine, Ivan Nedović, napomenuo je da se uporedo sa izradom Prostornog plana radi i na izmjenama zakonskih rješenja koja definišu planiranje i izgradnju, te reviziji lokalnih prostorno-urbanističkih planova, među kojima je i PUP Tivat, što bi u perspektivi trebalo da donese kvalitetnije i održivije politike raspolaganja prostorom Crne Gore.
Iako je to pitanje kojim treba da se bave planovi nižeg reda, planerka koja rukovodi izradom Prostornog plana Crne Gore obećala je da će se pobrinuti da planom bude prepoznata potreba ustanovljavanja lokacija za jedriličarske klubove kao neophodna sportska infrastruktura na obali.
Pored planera i predsatvnika ministarstva, na pitanja građana odgovarali su i sekretarka za uređenje prostora Opštine Tivat, ujedno i članica tima koji je pripremio nacrt Prostornog plana, Milica Manojlović, te potpredsjednik Opštine, Jovan Brinić. Uprkos napomenama da tema današnjeg skupa nisu partikularna pitanja, već strateška prostorna opredjeljenja, jedan broj građana postavio je pitanja vezana za svoje parcele, te su upućeni da se za odgovore obrate Sekretarijatu za uređenje prostora naše opštine i dostave primjedbe i sugestije koje će biti razmatrane u okviru izrade Prostorno-urbanističkog plana Tivta. Nacrt ovog dokumenta, koji angažovani planer radi uporedo sa PUP-om Podgorica, možemo očekivati kroz pola godine, čulo se na današnjem skupu.