U toku je prvi kurs naprednog programiranja za učenike SMŠ ,,Mladost“, koji sprovodi Logate Institut za informacione tehnologije, a finansira Opština Tivat. Opština Tivat je inicirala kurs u cilju podrške učenicima stručnih smjerova tivatske srednje škole. Prijavilo se 50 učenika, koji od oktobra jednom sedmično poslije nastave pohađaju tu sjajnu vannastavnu aktivnost, u trajanju od dva školska časa, podjeljeni u dvije grupe.
VD Direktorica Biznis info centra, Milijana Dubak, objašnjava kako je došlo do prakse u SMŠ „Mladost“:
„Nedavno sam radila u Sekretarijatu za privredu kao pomoćnik sekretara. Iz tog perioda je nastala saradnja. Mi smo vezano za jedan drugi projekat ostvarili kontakt sa Logate Institutom. Uvijek smo gledali šire i razmišljali na kojim poljima možemo ostvariti saradnju, imajući u vidu da je to kompanija koja se bavi izradom softvera, a da mi ovdje u srednjoj školi imamo smjer elektrotehničar za razvoj veb i mobilnih aplikacija, to je smjer budućnosti. Uvidjeli smo šansu da bismo mogli organizovati dodatnu nastavu, odnosno školu robotike i programiranje, i na taj način nadograditi njihovo znanje, omogućiti im da borave u jednom zdravom okruženju, gdje će cilj biti da se oni dodatno edukuju, ali i da razvijaju razvoj preduzetništva, što je jako bitno, jer na mladima svijet počiva i ostaje. Treba ih motivisati još od najranijeg perioda da se bave preduzetništvom, da stvaraju nešto novo, naročito na ovom smjeru, gdje su vam mogućnosti neograničene. U tom cilju smo sa kolegama iz Logate ostvarili saradnju, na način da su oni organizovali obuku. Zahvaljujem se direktorici
SMŠ „Mladost“, Mariji Čučklović Vujinović i profesoru Zdravku Čuroviću na saradnji, obezbjedili su računarsku učenionicu za ovaj naš projekat. Mi smo imali salu, ali bez računara. Opština Tivat finansijski podržava ovu inicijativu.“
Mladi su pokazali da su veoma zainteresovani za kvalitetne programe:
„Počeli smo sa deset prijava, došli smo do 50, bili smo prijatno iznenađeni. Kako smo pratili kontinuitet, dobijamo povratnu informaciju od Logate da su jako zadovoljni. Iz škole takođe, đaci su zadovoljni pruženim kvalitetom nastave i profesorom Seikom koji drži obuku. Imali smo lijep kontinuitet, veliko je interesovanje, đaci žele da nastave sa obukom.“
Biznis info centar će nastaviti da podržava mlade ljude Tivta:
„Jedna od aktivnosti definitivno će biti rad sa mladim ljudima iz SMŠ „Mladost” u Tivtu. Opština Tivat i Biznis info centar uvijek će u skladu sa svojim mogućnostima podržati sve aktivnosti koje su dobre i koje imaju za cilj da unaprijede znanja naših mladih. Takođe da ih pripreme za rad u realnom sektoru i da oni sami nešto pokrenu.“
Logate Institut za informacione tehnologije je licencirana privatna ustanova za obrazovanje odraslih i djece koju je osnovala kompanija Logate, jedna od vodećih crnogorskih IT kompanija. U sklopu Logate Instituta organizuju kurseve, obuke i treninge iz oblasti informacionih tehnologija za odrasle, djecu i mlade. Logate Institut sprovodi akreditovane programe obrazovanja u domenu Java, Web, WordPress programiranja, Baza podataka i administracije računarskih mreža, dok je nekoliko novih inicijativa u procesu akreditacije. Logate Institut okuplja 23 predavača, među kojima se nalazi značajan broj akademskih radnika, kao i prepoznati IT stručnjaci i profesionalci. Ističu da su posebno ponosni na Logate Akademiju Junior, školu programiranja za djecu i mlade uzrasta od 5 do 18 godina.
,,Cilj je da učenici unaprijede svoje digitalne vještine i da nekako izađu iz tog formalnog okvira onih vještina koje se uče u školi. Vještine kojima ih mi podučavamo su zapravo na neki način prirodni nastavak već ustaljenih formalnih programa obrazovanja. Oni kroz ovih par mjeseci kreiraju svoje prve veb sajtove. Te tehnologije predstavljaju oslonac na koji oni mogu kasnije da se nadovezuju i da kreiraju ne samo vrhunske veb sajtove, već i savršene aplikacije. Naravno, za to je potrebno dodatno njihovo zalaganje. Po završetku ovog kursa oni će dobiti sertifikate. Ovo predstavlja savršen početak za njih, a onda nakon toga možemo da radimo sa njima i dosta zanimljive stvari, kao što su recimo vještačka inteligencije i neke druge oblasti, a ovo je neki početak početaka“, rekao je Filip Kečina ispred Logate instituta.
Predavač kursa Seik Kršić objašnjava kako su učenici zadovoljni kursom:
„Istakao bih da je pozitivno iskustvo, zaista sam zadovoljan posjećenošću i angažovanjem učenika. Atmosfera je prijateljska i uživam svaki put kad dođem na predavanje. Zadovoljan sam povratnom informacijom, poprilično brzo i dobro napredujemo. Preko projekta Reeltime usvajamo znanja, koja će njima kasnije da pomognu da se oforme kao programeri.“
Rade tri programska jezika, a krajnji proizvod će biti web sajt, ističe predavač Seik Kršić:
„Započeli smo kurs sa HTL-om i CSSom, naučili kako da dizajniramo neke fine web sajtove i na kraju se posvetili programskom jeziku Java script, da pokušamo da napravimo jedan naš sajt, da bude interaktivan. Svi će imati jedan projekat koji će napraviti i biće pravi veb sajt sa svim osnovnim funkcionalnostima.“
Profesor Zdravko Čurović organizator je za praktičnu nastavu SMŠ ,,Mladost“, a kako kaže nažalost za posao budućnosti i smjer Elektrotehničar za razvoj veb dizajn i mobilnih aplikacija u školi nema dovoljno kadra, te je pitanje da li će ovog smjera sledeće godine uopšte više biti.
,,Sve što je kreativno i sve što učenike inspiriše je jako korisno i značajno. Naše veliko zadovoljstvo je što su učenici to prihvatili i što se toliko učenika odazvalo na ovaj kurs. Učenici ostaju poslije nastave i to govori koliko žele da pohađaju jednu ovakvu aktivnost. To su učenici koji istinski vole programiranje i smjer koji su upisali. Žao bi mi bilo ako budemo primorani da ugasimo ovaj smjer. Na ovaj način želim da uputim apel, jer imamo problem. Smjer postoji tri godine, a mi već za sledeću godinu nemamo profesorskog kadra. Pravo da vam kažem tužan sam ako se ovaj smjer bude ugasio i ako sledeću godinu ne bi upisali, a kako sada stvari stoje izgledno je. Mi smo se svima obraćali od resornog ministarstva do Centra za stručno obrazovanje. Ideja nam je bila da Tivat bude centar tog IT smjera. Mi ovdje imamo učenike iz čitave Boke i šire. Ne vidim trenutno rješenje za datu situaciju. Materijalno možemo, imamo i nove računare. Možemo da funkcionišemo, ali je problem kadrovski. Ostajemo da se nadamo i da će neko htjeti da predaje Veb i mobilne aplikacije. Mi postajemo destinacija za ovakve poslove i mogućnosti u ovom poslu su velike“, zaključio je profesor Zdravko Čurović.