Mišljenje eksperata o setu medijskih zakona stiglo je na adresu Ministarstva kulture i medija, kazala je predsjednica Društva profesionalnih novinara Crne Gore Mila Radulović. Novine su, između ostalog, izmjene Zakona o javnom servisu, obavezna registracija portala, jačanje samoregulacije. Očekuje se da će poslanici o setu medijskih zakona odlučivati do kraja proljećnjeg zasjedanja Skupštine, piše RTCG.
“Mišljenje je stiglo u Ministarstvo kulture i medija i oni dananonoćno rade na njemu kako bi preglozi bili spremni do aprila. Civilni sektor se uglavnom usaglasio oko većine stvari koji nijesu sporne sa aspekta usaglašavanja sa standardima Evropske unije. Međutim i tu imamo velike pritiske prije svega na Agenciju za elektronske medije, jer je problem portala i društvenih mreža u našoj državi veoma vidljiv i teško rješiv i bojim se da ni ovim setom zakona se to neće regulisati. Poseban je problem tehnoloških standarda koji se brzo mijenjaju i dok mi usvojimo ove zakone, već ćemo morati ići u njihovu izmjenu, zbog recimo dijela o vještačkoj inteligenciji, društvenim mrežama”, kazala je Radulović gostujući u Jutarnjem programu TVCG.
Ona naglašava da su novinari možda u boljoj poziciji kada se govori o medijskoj strategiji koja predviđa set stvari, od profesionalnih do socio-ekonomskih standarda. Ekspreti Savjeta Evrope, insistiraju na profesionalosti medija i na jačanju samoregulacije, odnosno jačanju etičkih standarda koji su, kaže, nažalost rastegljivi.
DPNCG i Sindikat medija su, kako je dodala, promovisali rješenje koje postoji u Hrvatskoj da se u statutima redakcija utvrde unutrašnji odnosi, da se zna šta je čiji posao i da se niko ne može miješati u uredničku nezavisnost.
Radulović ističe da su predlozi bili sporni u dijelu zakona o javnom servisa i audio-vizulenim sadržajima i to je sa novom upravom u Ministarstvu revidirano i unaprijeđeno.
RTCG