Na Univerzitetu Crne Gore, Pomorskom fakultetu Kotor, uz aktivno učešće kolega sa Instituta za biologiju mora, akreditovan je prvi regionalni interdisciplinarni zajednički master akademski program na engleskom jeziku „Zaštita i upravljanja morskom sredinom“ u trajanju od dvije godine. Program je predstavljen na današnjoj press konferecniji u okviru Dana otvorenih vrata Pomorskog fakulteta.
Univerziteti koji organizuju zajednički master MEP&M program, pored Pomorskog fakulteta i Instituta za biologiju mora UCG su “Aleksander Moisiju” Univerzitet Drač i Univerzitet “Ismail Ćemali” Valona iz Albanije.
Program je namijenjen svim zainteresovanim studentima i zaposlenima u javnom i privatnom sektoru plave ekonomije koji imaju diplomu završenih osnovnih studija iz srodnih tehničkih, prirodnih, društvenih i interdisciplinarnih nauka, u cilju unapređenja znanja u oblasti zaštite i upravljanja morskom sredinom, istakla j u uvodnom obraćajnu dekanica Pomorskog fakulteta Kotor, prof. dr Tatijan Dlabač.
Značaj programa koji će iznjedriti specijaliste zaštite i upravljanja morskom životnom sredinom najbolje znaju eksperti sa Instituta za biologiju mora, koje na ovom projektu predvodi dr Ana Pešić iz Laboratorije za iftiologiju I ribarstvo.
“Ovo je prvi put da se interdisciplinarnost pojavljuje onako kako treba, da su se povezale institucije s našeg univerziteta i napravile program koji će rezultirati na kraju time da imamo studente sa diplomom koji će moći da primijene znanje, dakle ljude koji će ubuduće biti odgovorni za donošenje nekih odluka, za rad u nauci, za monitoring i za sve ostalo. Želim nam svima puno sreće u ovom poduhvatu, a studente pozivam da nam se pridruže,” poručila je dr Ana Pešić.
Program predstavlja glavni izlazni rezultat projekta „Razvoj regionalnog zajedničkog master programa za zaštitu i upravljanje morskom sredinom – MEP&M”, a povjeren je profesoru dr Danilu Nikoliću, redovnom profesoru Pomorskog fakulteta.
“Imali su veliku pomoć od evrospkih univerziteta- Univerziteta u Kadizu, Španija, I Univerziteta Azurna obala iz Nice, Univerziteta u Ljubljani, a također i od privrednih i državnih institucija, koje su bile punopravni članovi našeg konzorcijima. To su Agencija za zaštitu životne sredine Crne Gore, to je bio NVO Eko centra Delfin iz Kotra, kao i niz albanskih institucija. Zajedničkim snagama sa Institutom za biologiju mora smo došli do ove ideje, a to je Zaštita i upravljanje morskom sredinom, jer smo primili dosta zahtjeva za pokretanje ovakvog programa od institucija I kompanija iz oblasti plavog sektora,” objasnio je profesor dr Nikolić.
O značaju prvog interdisciplinarnog master programa u Crnoj Gori I saradnji sa albanskim univerzitetima govorili su i predstavnici Erasmus programa za Crnu Goru i Agencije za zaštitu životne sredine, te Žaklina Peto, ambasadorka Albanije u Crnoj Gori. Putem video linka obratili su se i predstavnici partnerskih univerzitta iz Albanije.
Master program Zaštita morske sredine počinje 1.oktobra, s početkom nove studijske godine na Pomorskom fakultetu Kotor.