Međunarodni dan Roma, 8.april, obilježava se kako bi se proslavila romska kultura i podigla svijest o problemima sa kojima se Romi suočavaju.
Ovaj dan je službeno proglašen 1990. godine u Poljskoj gdje je održan četvrti Svjetski romski kongres Međunarodne romske unije u spomen na prvi veći međunarodni susret romskih predstavnika, održan u Čelsfieldu kraj Londona, od 7. do 12. aprila 1971. godine. Na tom kongresu je donesena odluka o romskoj himni za koju je izabrana himna “Đelem, đelem” , odnosno “Išao sam, išao”, dok je romska zastava plavo-zelena sa crvenim točkom u sredini.
Plavom bojom predstavljeno je nebo, kao simbol slobode, bezgraničnog prostranstva i života pod vedrim nebom, bez krova nad glavom. Zelena boja je trava, put, drum, kao simbol života obilježen stalnim putovanjem, dok crveni točak predstavlja simbol stalnog kretanja i života na točkovima. Kako Romi ističu, pod tom zastavom nikada nije vođen nijedan rat.
Romi su tradicionalno nomadski narod. Vjeruje se da su napustili Indiju oko 1000. godine i da su prošli kroz zemlje koje su danas obuhvaćene granicama Avganistana, Irana (nekadašnje Persije), Jermenije, i Turske. Dio Roma i danas živi na istoku, čak u Iranu, uključujući i neke koji su se selili ka Evropi i potom se vratili. Početkom 14. vijeka Romi dolaze na Balkan, a početkom 16. vijeka se sele sve do Škotske i Švedske. Romski jezik je jedina “knjiga” koju su Romi ponijeli iz Indije.