U OŠ „Drago Milović“ u četvrtak u 12h biće održano takmičenje pod nazivom „Koliko poznajem bokeške izraze?”
Takmičenje će biti organizovano u cilju očuvanja tradicije, kako bi učenici shvatili da su upravo stari izrazi ono što Boku čini posebnom.
Ovo nije samo prilika za takmičenje već i za očuvanje i promovisanje bogate kulturne baštine koja obogaćuje identitet lokalnog stanovništva.
Više o ovom takmičenju i samoj ideji kazala je profesorka CSBH jezika i književnosti, Katica Čavor:
„U našoj školi se njeguje tradicija kako bi učenici bili upućeni šta je to što Boku čini posebnom. Boku vole svi koji dođu turistički, a mnogi bi nakon toga ovdje ostali i proveli jedan dio svog života. Mi ponekad nismo svjesni u kakvoj ljepoti živimo, navikli smo na ovo. Djecu treba vaspitavati da vole svoj grad bez obzira da li su ovdje rođeni ili su došli da žive. Imamo nešto karakteristično za ovaj predio i to moramo da poštujemo. Bokeljski izrazi su upravo dio te tradicije koja govori o nečemu starom, o našoj kulturi i civilizaciji.“
Profesorka Katica otkrila je kako je došla na ovu ideju:
„Rođena sam u Boki i volim svaki kamen ovdje. Volim da održim tradicuju i ne želim da se nešto zagubi i da djeca ne znaju da to kod nas postoji. Za ovu generaciju učenika pripremila sam rječnik sa slikama, kako bi na što slikovitiji i zanimljiviji način mogli da uče.“
Kako Katica kaže bokeljski izrazi su toliko mnogobrojni, pa se svaka riječ može reći i na starom bokeljskom jeziku. Ona je izdvojila neke zanimljive izraze iz njenog riječnika, a to su: špacakomin, gradele, oćale, furešti, tapić, kolarin, fišćat, zadaća, ingvazdat, šug, toć, balancana.
Katica je istakla da je zadovoljna odzivom učenika:
„Oduševljena sam zaista, mnogi se interesuju. Imamo u holu škole obavještenje, djeca se stalno prijavljuju. Prošle godine su bile dvije pune učionice takmičara. Ne učestvuju samo djeca koja su ovdje rođena, već sva djeca koja žive i koja su zainteresovana da nauče nešto tradicionalno što krasi ovaj kraj i čini ga posebnim.“
U takmičenju mogu učestvovati učenici svih razreda, međutim najviše se prijavljuju učenici od VI do IX radreda. Takmičenje će biti u formi individualnog testa, nakon čega će svi profesori CSBH jezika i književnosti učestvovati u ispravljanju istih i odabiru najboljih koji će učestvovati na kvizu krajem maja, zaključila je prof. Katica Čavor.