U prvi razred osnovne škole djeca se upisuju od prvog aprila, kako je predviđeno Zakonom, i potrebno je da roditelji zajedno sa njima prođu kroz nekoliko procedura i koraka kako bi u septembru bili spremni za ovaj važan početak. Tim povodom Osnovna škola ,,Drago Milović“ organizuje tribinu u četvrtak u 12 časova u amfiteatru škole.
O proceduri upisivanja u prvi razred govorila je za naš radio pedagogica škole Marijana Kezija Marić:
,,U školu se upisuju djeca koja u kalendarskoj godini navršavaju 6 godina. Naime, upisuje se pomoću portala Ministarstva prosvjete www.upisi.edu.me. Elektronski putem se podnosi zahtjev za upis djeteta u prvi razred, prilikom podnošenja zahtjeva unosi se jedinstveni matični broj djeteta, zatim se tako automatski preuzimaju podaci što olakšava roditelju, odnosno staratelju, u samom postupku podnošenja zahtjeva. Nakon toga, takođe elektronskim putem biraju se termini za razgovor sa predstavnikom pedagoško-psihološke službe u školi. Postupak je jednostavan, na sajtu se može naći čak i videotutorijal, koji olakšava korake za upisivanje djeteta u prvi razred, ali naravno ako roditelj/staratelj ne može da podnese zahtjev iz nekog razloga onda može svakako da dođe u školu da to zajedno obavimo“, rekla je ona.
Elektronskim putem u OŠ ,,Drago Milović“ upisano je 130 djece, upis elektronskim putem traje do petnaestog aprila, nakon čega počinju testiranja.
O samoj proceduri testiranja naša sagovornica kaže:
,,Dijete se prije svega posmatra na testiranju, pored svih kvantitativnih osobina, odnosno rješavanja testa koji će dobiti. Ja molim ovim putem roditelje da ne pripremaju dijete za školu, dijete ne treba da zna ni da čita ni da piše. Naravno, o tome će se govoriti više na našoj tribini koja će biti organizovana u četvrtak u 12 časova amfiteatru škole. Tu ćemo govoriti o svim pojedinim koracima, od toga kako da što bolje pripremimo, odnosno ne pripremimo dijete za školu, do toga šta je zapravo važno i na što treba obratiti pažnju, jer postoji toliko činilaca koji ulaze u obzir prilikom testiranja i koje moramo znati kako bi procijenili da li je dijete sposobno za polazak u školu. Kada govorimo o toj dječjoj spremnosti za polazak u školu govorimo na više nivoa o emocionalnom razvoju, socijalnom razvoju, kao i o tome koliko je dijete samostalno, zatim o kognitivnom razvoju.“
Na tribini mogu da prisustvuju svi roditelji koji će da upišu dijete u prvi razred, a kako kaže naša sagovornica, treba spremiti i roditelje za polazak u školu, jer je to novo kako za djecu tako i za roditelje.
Kada djeca krenu u školu potrebno im je da se priviknu na novo okruženje i da steknu radne navike, a kako lakše to postići savjetuje pedagogica:
,,Dijete treba da bude što spremnije na odvajanje iz kuće, odnosno da roditelji već pokušavaju da ga pripreme na odvajanje, ako dijete već nije išlo u vrtić. Dijete bi trebalo da se osposobi za odvajanje od roditelja i za samostalne radnje, vezanje pertli, samostalno oblačenje, samostalno hranjenje. U tim situacijama roditelj stvarno igra glavnu ulogu. Ako je dijete već pohađalo vrtić, trebalo bi da nema problema, ali tu smo i ako ih ima. Kada je riječ o radnim navikama po mom mišljenju potrebna je rutina, odnosno da dijete ima neke ustaljene radnje, po završetku škole da se dijete presvuče, jede, odradi domaći zadatak, a ta rutina će pomoći djetetu u kasnijim razredima i kasnijem životu“, zaključila je Marijana Kezija Marić.