Smanjenje avionskih konekcija prema Tivtu nakon ljetne sezone dovelo je do pada broja gostiju. Trenutno su najbrojniji turisti iz Rusije, Srbije i Turske, izjavila je za Radio Tivat direktorica Turističke organizacije, Nina Lakičević.
Primjetan je veći rast gostiju u hotelskom smještaju u poređenju s privatnim. Jedan od razloga je cijena, jer su vlasnici privatnog smještaja povećali cijene, više nego što je bilo opravdano. To je rezultiralo većom popunjenošću hotelskih kapaciteta.
Turistička organizacija i ove godine sprovela je anketu među turistima. Prošle godine anketirano je 1.200 ispitanika, dok je ove oko 1.000. Rezultati će biti objavljeni u narednih petnaestak dana, što će omogućiti bolji uvid u percepciju gostiju o odnosu cijene i kvaliteta, kazala je Lakičević.
Što se tiče individualnog smještaja, Turistička organizacija već ima podatke za prvih osam mjeseci, dok će podaci o kolektivnom smještaju biti dostupni krajem septembra.
„Tokom prvih osam mjeseci ostvareno je 65.130 dolazaka,a realizovano je 838.749 noćenja. U odnosu na 2023. godinu, zabilježen je rast broja turista od 2%. Najveći rast dolazaka zabilježen je kod gostiju iz Njemačke – 11%, Turske 113% i Velike Britanije za 32%, dok je broj dolazaka iz Rusije opao za 20%“, navela je direktorica Turističke organizacije.
Ove godine bilo je više avionskih linija ka Zapadnoj Evropi, što je doprinijelo rastu dolazaka sa tog tržišta. U skladu s tim, Turistička organizacija planira učešće na sajmu u Londonu u novembru, čime će dodatno unaprijediti promociju destinacije.
„Sa finansijskog aspekta, prihod od boravišnih taksi i članarina manji je za 7% u poređenju sa 2023. godinom.“.
Tokom prvih osam mjeseci ove godine od boravišnih i turističkih taksi te članskog doprinosa naplaćeno je 565.824,83 eura. Od toga, po sonvu boravišne takse naplaćeno je 412.567,70 eura, turističke 131.666,84 eura, a članski doprinos iznosio je 21.590,29 eura.
„Jedan od razloga za pad prihoda je smanjenje broja prijavljenih gostiju iz Rusije i Ukrajine, koji su ranije dolazili zbog rata, a sada imaju riješen status stalnog boravka ili su napustili Crnu Goru. Ipak, u poređenju sa 2019. godinom, situacija u 2024. pokazuje rast od 17%, uprkos padu boravišnih taksi u 2023. od 10% i turističkih taksi od 4,5%“, objasnila je Lakičević.
Iako je naplata taksi bolje organizovana, problem i dalje predstavlja naplata takse za goste koji dolaze brodovima, zbog čega postoji značajan gubitak. Ove godine je po sobnovu nautičke takse naplaćena 41.000 eura, što je znatno više nego prethodnih godina, ali sistem naplate za goste koji odsjedaju na plovilima i dalje nije u potpunosti riješen.
Inicijativa za rješavanje tog problema potekla je od primorskih turističkih organizacija. To je bila i jedna od tema sastanku s ministarkom turizma predstavnika TO Tivta i Herceg Novog, pa se uskoro očekuju izmjene zakona koje će omogućiti efikasniju naplatu boravišnih taksi za goste na plovilima, što bi značajno povećalo prihode.
„Pored toga, izazovi koji utiču na turističku sezonu uključuju lošu infrastrukturu, saobraćajni kolaps i visoke cijene avionskih karata sa tivatskog aerodroma. Sve to negativno utiče na dolazak gostiju, posebno onih koji putuju avionom. Uvođenje low-cost letova moglo bi biti jedno od rješenja, uz subvencije države kako bi se postigla isplativost“, istakla je Lakičević.
Zbog loše saobraćajne infrastrukture i visokih cijena avionskih karata, mnogi gosti koji su ove godine stigli drumskim putem nisu doživjeli odmor kakav su očekivali.