U rubrici Knjiga Sedmice ovog ponedjeljka, Gradska biblioteka Tivat, preporučuje kapitalnu etnološko-antropološku studiju “Zlatna grana” (Draganić, Beograd 1992) škotskog socijalnog antropologa i etnologa Džejmsa Džordža Frejzera.
Potku Zlatne grane čini mit o vladavini sveštenih kraljevâ u šumi posvećenoj Dijani, na obali jezera Nemi, u albijskim brdima u Italiji. Da bi zauzeo mjesto sveštenog kralja, kandidat je morao da sa vrha jednog drveta odlomi granu imele (“zlatnu granu”) i da ubije svog prethodnika. Zbog toga je Dijanin sveštenik živio u stalnom strahu od sljedećeg pretendenta na njegov položaj i sa isukanim mačem čuvao drvo na kome je bila kobna grana imele. Frejzer je sebi postavio zadatak da odgovori na dva pitanja: a) zašto je Dijanin sveštenik sa obala Nemija, šumski kralj, morao da ubije svog prethodnika?, i b) zašto je morao, prije nego što će ga ubiti, da sa izvjesnog drveta odlomi granu koju su stari poistovjećivali sa Vergilijevom zlatnom granom? Da bi odgovorio na ova pitanja, Frejzer je napisao jednu od najvećih studijâ o magiji i religiji.
“Zlatna grana” donosi obilje materijala i čudesnih činjenicâ vezanih za vjerovanja ljudi širom svijeta. Zato je ova knjiga i danas, mnogo godinâ poslije njenog prvog objavljivanja, prava poslastica za ljude koji žele da saznaju više o toj tematici. Odnedavno je ovo kapitalno Frejzerovo djelo i u policama Gradske biblioteke Tivat i čeka svoju čitateljku/svog čitaoca, poručio je glavni urednik JU Gradska biblioteka Tivat Miomir Abović.