Promjena vremena dovela je ribu u kraj, kako bi rekli domaći ribari. Pokazuje to i ponuda na našoj ribljoj pijaci ovoga jutra.
Na bancima pune kašete, a ispod njih kapitalci koji čekaju posebne mušterije. Ponuda je zaista bogata, ističe Marija Jokanović, koja ribu plasira za nekoliko registrovanih privrednih ribara iz našeg grada.
„Ima orada, dobrih lica, cipola zlatara, hobotnica. Filuna, pagara, trupića. Škarama, gambora, barbuna. Nema čega nema.“
Dok se cijena za kilo velikih komada bijele ribe prve klase kreće oko 30 eura, ribu poput cipola, filuna, lica, pagrića, možete kupiti za 10 do 15 eura.
Vjera Raičković plasira ulov svog sina, koji je naslijedio zanat svojih roditelja. Ističe da ribe ima, ali manjka potražnje. Jokanovićeva se ne slaže s njom, tvrdeći da se u finiš sve što se iznese na pijacu i proda.
Iako je riječ o jednoj od najzdravijih namirnica, konzumacija ribe po glavi stanovnika u Crnoj Gori ne prelazi kilogram na godišnjem nivou. Država bi, osim podsticajnih mjera za razvoj ribarstva, trebalo da radi i na popularizaciji hrane iz mora i njenoj dostupnosti.