Povodom Dana opštine Kotor, večeras u Crkvi Svetog Duha sa početkom u 19 časova, biće održana promocija knjige „Iz Bokeške pjatance“ autora Maša Miška Čekića. Organizatori događaja su JU Kulturni centar „Nikola Đurković” i Gradska biblioteka i čitaonica Kotor.
Kako sam autor objašnjava, ova knjiga predstavlja dio obećane bokeške trilogije:
,,Kada se promovisao ‘Antiki fagot’, ja sam obećao bokešku triologiju. Prva knjiga je ‘Antiki fagot’, druga je izašla prije pet godina i zove se ‘Bokeška pjatanca’ i treća je trebala da bude klasični bokeljski kuhar sa recepturama slušalaca Radio Tivta kroz 30 godina. Međutim, to je izuzetno skup projekat i ja sam to nisam mogao da finansiram, nije bilo zainteresiranih sponzora, pa sam onda uradio ono što sam sam mogao. Napisao sam knjigu ‘Iz bokeške pjatance’, koja je zapravo i dio ‘Bokeške pjatance’, ali je ipak nova knjiga. Tu je nekoliko priča koje su imale najbolji odjek među čitaocima pa su ušle u novu knjigu, ali tu je i 25 potpuno novih priča. Neke od njih čitaoci portala Radio Tivta mogli su kroz moje kolumne da pročitaju ili u Hrvatskom glasniku”, rekao je autor Mašo Čekić u emisji ,,U susret vikendu”.
Inspiraciju za knjigu pronašao je u sjećanjima na svoju babu Dragu, čije su priče i kulinarske vještine bile nepresušan izvor topline i tradicije:
,,Knjiga je zapravo posvećena mojoj pokojnoj babi Dragi, iz kužine moje babe Drage. Ona je zadužila cijelu našu porodicu i sve svoje potomke brigom oko nas da najkraće to kažem. Baba je šta god da je radila, uvijek imala neku priču za nas i iz tih priča su se izrodile moje priče. Dakle, nijedna od priča nije izmišljena, svaka od njih ima trag u meni, u mojim uspomenama, u mom životu, i mislim da je to vrijednost koja privlači čitaoce. Svaka priča ima i po jedan recept – ilustracije radi, ništa pretenciozno, nikakvi to nisu veliki recepti, nego mali fini bokeški recepti, pomalo zaboravljeni.”
Ideja za knjigu „Iz Bokeške pjatance“ potekla je iz inicijative Gradske biblioteke i čitaonice Kotor, koja je željela da nastavi tradiciju izdavanja djela zavičajnih autora. Na njihovo pitanje da li ima materijala za novu knjigu, autor je potvrdio, a projekat je potom prihvatio Centar za kulturu „Nikola Đurković“. Rezultat je knjiga koja, kako autor ističe, izgleda prelijepo i idealan je poklon za praznike, jer izlazi uoči oba Božića i Nove godine.
Urednica knjige, Marija Starčević, podijelila je sadržaj na četiri dijela, od kojih svaki sadrži osam priča i recepata, dok je likovno oblikovanje povjereno Vojislavu Bulatoviću, koji je i ranije radio na značajnim monografijama. Fotografije su kreirane u saradnji s umjetnom inteligencijom, uključujući i upečatljivu naslovnu stranu sa kofom cvjetova žućenice.
,,Ovakva fotografija bila bi gotovo nemoguća bez pomoći tehnologije, jer se cvjetovi žućenice brzo zatvaraju nakon branja. Zahvaljujući umjetnoj inteligenciji, naslovna strana je izvedena besprijekorno i predstavlja pravo umjetničko djelo”, rekao je Mašo spajajući tradiciju i najnoviju tehnologiju.
Ova knjiga nudi bogatstvo priča i recepata, uključujući i one pomalo zaboravljene, poput tajnih recepata babe Drage, koja je pravila domaće pivo u Špiljarima. Čitaoci će kroz četiri dijela knjige otkriti:
,,Prvi dio knjige zove se Putevima gastronomije. To su na neki način priče koje osvjetljavaju neke bokeljske tradicije, neke recapture, kao recimo tivatsko zelje na fiko za koje niko ne zna ni odakle je, ni kako je stiglo, a ni zašto se tako zove. E to je priča o tome, recimo, jer pronašao sam istovjetnu recepturu kakva je u Tivtu i u centralnoj Africi. Gastronomija je planetarni pojam i to su ti putevi gastronomije, iz cijelog svijeta do Boke pretočene u tih osam priča. Drugi dio knjige je Od Škaljara do Špiljara. Tim stazama između Špiljara i Škaljara protekao je veći dio mog djetinjstva, svi oni mirisi što su se tada u meni nakupili, eksplodirali su te neke lijepe priče. Vezani ne samo za Kotor, nego ima tu i priča vezanih i za Tivat. Treći dio je Iz stare sveske moje babe Drage. To su uglavnom stari recepti koje je moja baba pripremala, ali sa pričom. Nevjerojatno zvuči podatak da je ona živjeći u Špiljarima gore pravila pivo i sačuvana je receptura. Ona je nikad nikom nije htjela dati, ali ja sam je objavio. Onda moj pradjed Nikola Matijević bio je izvrstan vinar, ali je posebno poznat bio I na Hvaru po prošeku i po onom što bi rekli pravom, ali i po falsom prošeku, kojega je teško bilo razlikovati. Isto tako baba nikad nikom nije dala tu recepturu i nju sam objavio. Nek se nastavi, kao život što se nastavlja, nek se nastavi, nema smisla čuvati i kriti recepte. Ona je imala nekih razloga, ja nemam više tih razloga i nek ide. Četvrti dio knjige kada pa’ne cukar, tu ima likera i kolača. To su priče recepata je malo, ali priče su sjajne vezane i za te poslastice“, objasnio je.
Čekić naglašava važnost knjige kao trajnog zapisa:
,,Nema trajanja bez knjige, sav onaj rad na radiju otišao je uz vjetar i niz vjetar. Sav televizijski rad otišao je isto tako sa izblijedjelim trakama, izblijedjelim filmovima – grafički neupotrebljivo. U novinama jeste trajanje dugovjeko, ali treba doći do starih novina. Na internetu sve zavisi da li ćete strefit kakav haker i mi na radiju smo imali vrlo ružna iskustva. Meni je oko 700 receptura u dva navrata otišlo. Tako da je zapravo knjiga jedini trag onoga što sam radio više od 35 godina.”
Na promociji će govoriti autor, kao i Dubravka Jovanović, pjesnikinja i prijateljica autora. U muzičkom dijelu programa učestvuju Danica i Irina Matanović, pra-praunuke babe Drage. Posjetioci će imati priliku da probaju tradicionalne bokeške likere i priganice.
Mašo Čekić, tvorac emisije „U susret vikendu“, koja je godinama okupljala slušaoce Radio Tivta pričama i receptima, izrazio je duboku zahvalnost redakciji radija, sa kojom je ostao povezan i nakon odlaska u penziju:
„Ja moram ovom prilikom da se zahvalim na pomoći i saradnji u pripremi ove knjige redakciji Radio Tivta, koje sam dugo bio na čelu, ali više nemaju obaveza prema meni, kao prema svakom penzioneru. Međutim, radio je stalno uz mene. Sve ove godine penzionerske, deset punih godina otkad sam u penziji, ni jednog trena nisam izašao iz redakcije radija, makar sa mislima. Radio i dalje drži dvije moje kolumne. I dalje sam prisutan stalno. Moj trenutni serijal Evropa za trpezom bilježi 15 hiljada ulazaka, što je za mene izuzetno značajno i veliko. Tako da se nadam da ću i dalje biti sa novim pričicama tu, pa možda bude još jedna knjiga, ko zna.“
Osvrćući se na emisiju „U susret vikendu“, Mašo je obećao da će slušaoce obradovati receptima iz svoje nove knjige „Iz Bokeške pjatance“, čime će nastaviti tradiciju očuvanja bokeške kulinarske i kulturne baštine kroz talase Radio Tivta.
Za kraj, autor je podijelio i recept za omiljenu, ali pomalo zaboravljenu bokeljsku poslasticu – paradižot:
„Paradižot su šnenokle, koje se vrlo jednostavno prave, izuzetno su i kalorične i vrijedne. Nije to samo slatko radi slatkog. Evo ja preporučujem da se za nedjeljni ručak napravi taj paradižot, ali nemojte ga praviti sa brašnom, to nije paradižot. Paradižot su jaja, cukar, mlijeko i ništa više. Vanilija je uvijek dobrodošla, korice limuna ili naranče su uvijek dobrodošle. Nema tu ništa drugo i ne treba žaliti. Jaje nije preskupo i nemojte stavljati tri jaja, stavite pet. Pet žumanaca sa cukrom, i kad se to dobro umuti, treba pustiti da malo kuha, da se kuhanjem zgusne krema. I onda je to carstvo, onda oblaci plove preko žute kreme, onako kako treba. I nemojte stavljati čokoladu. Čokolada je za čokoladu. Paradižot je paradižot. Tačka-kraj i nema ništa drugo“, zaključio je Mašo Čekić.