U okviru manifestacije Novembarski dani, Sekretarijat za društvene djelatnosti tradicionalno je organizovao dječiji karavan kroz kulturnu baštinu.
Djeca II razreda OŠ “Drago Milović” područne jedinice Donja Lastva, danas su sa učiteljicom Ivanom Perišić Radović, posjetila bućarsku halu u Kalimanj.
Ispred Sekretarijata za društvene djelatnosti djecu je pozdravila, Ivana Petković, ističući radost što će danas naučiti nešto o bućanju.
Iz BK Kalimanjac, djecu je pozdravio, dugogodišnji bućar, Vatroslav Belan.
“Hvala što ste u okviru Novembarskih dana odlučili da realizujete dio programa u bućarskoj hali u Kalimanjcu i da mlade naraštaje upoznamo sa onim što je bućarski sport. Za Tivćane je bućanje jako značajno. To je dio naše kulture, porodične tradicije, dio tivatskog posebnog identiteta koji je na specifičan način razvijen u Tivtu u odnosu na ostale dijelove Crne Gore. To je igra koja se ljubomorno čuva u našem gradu. U Tivtu postoji osam klubova koji se takmiče na državnim i međunarodnim takmičenjima, što govori koliko su Tivćani zaljubljeni u ovaj sport, čuvaju ga, unapređuju. Trude se da zaljube mlade ljude da se bave bućanje. Cilj ovog dana je da djecu upoznamo s ovim sportom i da ih motivišemo da se bave nečim drugačijim od uobičajenih sportova. Takođe, želimo da oni koji prepoznaju u sebi talenat, postanu budući šampioni Crne Gore, Evrope i svijeta. Tivatski bućari su među najuspješnijima u Crnoj Gori i ponosni smo na njihove uspjehe i medalje sa raznih takmičenja.“
Jako je važno očuvati tradiciju, ističe Belan.
„Bućanje je jedan od simbola identiteta našeg grada. Ulažemo napore, volju, trud, želju i sredstva koja su nam na raspolaganju da očuvamo ovaj sport. Da ono što je započelo prije Drugog svjetskog rata, formiralo se nakon Drugog svjetskog rata kroz formalnu organizaciju, klubova, saveza, takmičenja, opstane. Da se razvija u skladu sa modernim standardima i bude jedna od društvenih aktivnosti unutar grada mimo popularnih sportova kojem će se Tivćani rado baviti”.
„Pravo vrijeme za početak je kada dijete dovoljno odraste da mu je ruka razvijena za pravilno držanje buće, obično između osam i deset godina. Bućanje nema generacijskih ograničenja, igraju ga djeca od deset godina, ali i takmičari preko 70 godina, koje je teško pobijediti. Predrasude da je bućanje sport penzionera pokušavamo razbiti, jer ono iziskuje fizičku spremnost i koncentraciju, naročito u disciplinama poput brzinskog izbijanja ili štafete. Ove discipline zahtijevaju spoj fizičke kondicije i mentalne koncentracije” – zaključio je Belan.
Sljedeće godine odigraće se 50. jubilarni turnir Kalimanjca, koji je posvećen gradu Tivtu.
Predsjednik BK Kalimanjac, Ilija Pinjatić, član kluba, Vedran Gverović i Vatroslav Belan upoznali su djecu sa osnovnim pravilima igre.
Događaju je prisustvovao i Aleksandar Daković, samostalni savjetnik u Sekretarijatu za društvene djelatnosti.