Tourism Think Tank je konferencija koju već treću godinu za redom organizuje Turistička organizacija Tivat, a nastala je s ciljem da okupi vodeće stručnjake iz oblasti turizma i ponudi platformu za razmjenu znanja o održivom razvoju turističkih destinacija.
Tourism Think Tank 2024 održan je od 27. do 29. novembra u hotelu The Chedi, i tokom tri dinamična dana privukao je pažnju predstavnika privatnog i javnog sektora, kao i brojnih učesnika iz regiona i šire.
Kongres je pružio platformu za razmjenu znanja o vitalnoj budućnosti i trendovima turizma, njegovoj održivosti i zahtjevima regeneracije i tehnološkim uticajima, koji mijenjaju rad i industriju na lokalnom i globalnom nivou.
Prvog dana učesnici su imali priliku da prisustvuju ključnim predavanjima i diskusijama, uključujući redefinisanje uspjeha u turizmu i odgovorni turizam nakon COP29, te da čuju stručnjake o temama poput EU Green Claims Directive i zaštite kulturnog pejzaža Bokokotorskog zaliva. Dan je završio interaktivnim sesijama poput radionice „Magic Round Table“ i plesne radionice s KUD „Boka“.
Drugog dana, program je obuhvatio predavanja o EU turističkoj politici, ruralnom turizmu i održivoj mobilnosti, kao i panel diskusiju o primjeni tehnologije i vještačke inteligencije u turizmu. Zatim su učesnici birali između radionica „Mentalna ekologija“ i „Magic Round Table“, koje su inspirisale kreativne pristupe održivom turizmu.
Posljednjeg dana kongresa, organizovan je obilazak Bokokotorskog zaliva, uključujući vođenu turu kroz stari grad Kotor i vožnju brodom do Gospe od Škrpjela i posjetu akvarijumu Boka, čime je događaj zaključen u duhu lokalne baštine i prirodnih ljepota.
,,Imamo jako dobre eksperte, koji učestvuju i dijele sa nama svoja iskustva, to je jedna grupa mala i probrana iz cijele Evrope i šire, od kojih baš mnogo ima da se čuje i da se nauči. Nažalost, Crna Gora nije lider po pitanjima održivog turizma. Mi imamo raznih problema, ali je grupa takva da možemo iz njihovih iskustava dosta da naučimo i dosta toga da primjenimo ako budemo htjeli“, rekla je direktorica Regionalne razvojne agencije za Bjelasicu, Komove i Prokletije, Jelena Krivčević, koja je takođe imala svoju prezentaciju o razvoju katuna na sjeveru.
Jedna od govornica na događaju bila je i Bente Grimm, rukovoditeljka istraživanja turističke mobilnosti u NIT-u (Institut za istraživanje turizma). Ona je održala predavanje pod nazivom „Turistička mobilnost s manje saobraćaja – turističke potrebe i dobra rješenja”, fokusirajući se na održive pristupe smanjenju saobraćajnog opterećenja u turističkim destinacijama, ističući važnost integracije ekološki prihvatljivih transportnih opcija, koje zadovoljavaju potrebe posjetilaca i doprinose očuvanju životne sredine. Ukazala je na velike probleme sa kojim se susreće Boka Kotorska, koja nema gradski prevoz, što doprinosi velikim gužvama u saobraćaju.
Razgovarali smo i sa Matijom Marijanom, osnivačem globalne platforme Turneo, koja objedinjuje ponudu i sadržaje održivog turizma širom svijeta. Marijan je podijelio svoja iskustva u razvoju ove inovativne platforme i izrazio želju da Crna Gora postane dio globalne mreže destinacija na Turneu. Njegova vizija uključuje povezivanje Crne Gore s turistima koji traže autentične, odgovorne i jedinstvene doživljaje.
Jedan od govornika na Tourism Think Tank 2024 bio je i Virtyt Gacaferri, osnivač i direktor agencije Balkan Natural Adventure, poznate po promociji avanturističkog turizma na Balkanu. Gacaferri je podijelio svoje bogato iskustvo u razvoju održivog turizma u ruralnim područjima, ističući značaj očuvanja prirodnih resursa i autentičnosti destinacija. Kroz svoj rad, fokusira se na balans između razvoja turizma i zaštite prirodne sredine, naglašavajući da su lokalne zajednice ključni partneri u stvaranju nezaboravnih i odgovorno kreiranih turističkih iskustava. Pričao je o primjerima dobre prakse u avanturističkom turizmu, s posebnim akcentom na inovacije i održivost.
Aleksandra Kapetanović, arhitektica konzervatorka i suosnivačica nevladine organizacije EXPEDITIO iz Kotora, tokom događaja održala je predavanje na temu „Zaštita kulturnog pejzaža Bokokotorskog zaliva”, ističući značaj očuvanja autentičnosti i integriteta ovog UNESCO-ovog zaštićenog područja. Kapetanović je naglasila potrebu za odgovornim upravljanjem i sprovođenjem smjernica UNESCO-a kako bi se spriječile neadekvatne intervencije koje mogu ugroziti kulturni pejzaž Boke Kotorske.
The Chedi Luštica Bay, domaćin događaja, poslužio je kao primjer prakse „zelenog događaja“, čime je dodatno naglašena posvećenost Tivta održivom razvoju.
Kongres je još jednom potvrdio važnost Tivta kao centra za diskusije o održivosti i regeneraciji turizma, inspirativno završavajući trodnevni program.