Klub mladih preduzetnika opštine Tivat danas je predstavio inicijativu u Biznis info Centru, nakon čega su direktorica Biznis info centra Tivat, Milijana Dubak i predsjednik UMPCG, Uroš Bulatović potpisali Memorandum o saradnji sa Unijom mladih preduzetnika.
Predsjednik Udruženja mladih preduzetnika Crne Gore, Uroš Bulatović, istakao je značaj formiranja klubova mladih preduzetnika širom CG, uključujući i Tivat.
„Po prvi put smo organizovani na ovaj način, sa devet osnovanih klubova u različitim opštinama. Lokalni tim u Tivtu je već ostvario značajne korake kroz sastanke i zajednička druženja. Sada smo spremni da iz tih okupljanja razvijemo inicijative koje će unaprijediti ambijent na lokalnom nivou. Došli smo do toga da možemo kroz klubove da okupljamo zajednicu na lokalnom nivou i da unapređujemo stvari. Za sad imamo devet klubova, nećemo otvarati nove sledeće godine. Cilj nam je da ovo što smo do sad uradili još više zaživi, pa kad budemo zadovoljni i uspostavimo stabilno funkcionisanje postojećih klubova, onda ćemo otvarati nove i širiti priču na ostale. Prva tačka u Tivtu za nas je bio Biznis info Centar. Prije pola godine imali su otvorenost prema našoj ideji i željeli su da dođe do ovoga da imamo neku inicijativu”.
Direktorica Biznis info Centra Tivat, Milijana Dubak objašnjava da je umrežavanje najbitnije za mlade preduzetnike.
“Jedna od ciljnih grupa jesu mladi ljudi, koji žele da pokrenu neki svoj biznis. Biznis info Centar može ponuditi, infrastrukturnu podršku, takođe savjetodavnu, mentorsku podršku i ono što je jako bitno, to je umrežavanje. Mislim da je bitno okupiti ljude na jednom mjestu, napraviti neki događaj jer uvijek se desi nešto novo. Dobro je to što ste okupili sve na nivou Crne Gore i to devet klubova za početak. Takođe, dobar pravac, jeste, da vidite kako će oni da rade, pa ako bude trebalo uvijek je lako unaprijediti, najteže je početi. Imate podršku od strane Biznis info Centra. Planirali smo da održimo jednu konferenciju mladih preduzetnika, nadamo se i uz vašu pomoć tokom 2025. godine. Mislim da je ovo idealna prilika da se okupite na nivou Crne Gore, da vas povežemo sa iskusnijim ljudima iz oblasti biznisa i oblazovanja, čime možete samo da nadogradite to što radite i sebe kao ličnosti”.
Koordnikatorka, Milica Samardžić, predstavila je inicijativu Preduzetničkog kluba Tivat za uvođenje budžetske linije za omladinsko preduzetništvo.
“Preduzetnički klub opštine Tivat, kao dio Unije mladih preduzetnika Crne Gore, polazeći od: Zakona o lokalnoj samoupravi (Član 27 ) koji propisuje da opština donosi planove i programe za razvoj preduzetništva, kao i Statuta Opštine Tivat (Član 14) koji definiše nadležnost opštine u obezbjeđivanju uslova za razvoj preduzetništva, te shodno Odluci o organizaciji i načinu rada lokalne uprave koja definiše nadležnost Sekretarijata finanasija za učestvovanje u pripremanju propisa i drugih akatakojima se stimuliše politika razvoja malih i srednjih preduzeća i preduzetnika. Pozivajući se na Strateški plan razvoja opštine Tivat 2024-2029, koji prepoznaje značaj podrške mladim preduzetnicima kroz unapredenje poslovne infrastrukture, edukaciju i podršku. Ocjenjujući da Tivat, kao opština od izuzetnog značaja za turizam, kulturu i privredu, posjeduje potencijal za razvoj omladinskog preduzetništva. Međutim, mladi se suočavaju sa izazovima kao što su otežan pristup početnom kapitalu i nedostatak specifičnih fondova namijenjenih za njihove poslovne inicijative. Bezsistemske finansijske podrške, ovi izazovi dugoročno ugrožavaju održivi razvoj i ostanak mladih u opštini.
Ova inicijativa ima za cilj uvođenje specifične budžetske linije koja bi mladim preduzetnicima pružila ključnu podršku za pokretanje, razvoj i održivost njihovih poslovnih inicijativa. Na taj način,opštna Tivat bi direktno osnažila mlade i kreirala povoljnije uslove za njihov doprinos lokalnoj ekonomiji. Predlažemo da Opština Tivat: Uvede posebnu budžetsku liniju za omladinsko preduzetništvo, namijenjenu mladima uzrasta od 18 do 35 godina sa prebivalištem na teritoriji opštine. Ova budžetska linija bi služila kao ključni izvor podrške za pokretanje i razvoj održivih poslovnih inicijativa.
Postavi jasne i transparentne kriterijume za dodjelu sredstava, kako bi se osigurala pravična raspodjela i maksimalan učinak, uključujući inovativnost i održivost poslovne ideje, jasnodefinisane ciljeve poslovnog plana, koji pokazuju konkretan doprinos lokalnoj ekonomiji kroz zapošljavanje, proizvodnju ili usluge;potencijal za otvaranje novih radnih mjesta ili unapređenje uslova u lokalnoj zajednici.
Osigura godišnji budžet za podršku, prilagođen finansijskim mogućnostima opštine,sa jasno definisanim maksimalnim iznosom po korisniku. Implementacija ove inicijative osnažila bi mlade preduzetnike, omogućavajući im pristup konkretnoj finansijskoj podršci za realizaciju njihovih poslovnih ideja što bi značajno doprinijelo smanjenju nezaposlenosti među mladima i podstaklo rast ekonomske aktivnosti u opštini. Sve to bi podstaklo zadržavanje mladih u Tivtu, sprječavajući njihov odlazak u veće gradove ili inostranstvo jer bi mlade osobe dobile priliku da se profesionalno razvijaju i aktivno doprinose zajednici kroz svoje preduzetničke inicijative. Nadalje, ova inicijatve ojačala bi konkurentnost lokalne privrede, stvarajući dinamičnije poslovno okruženje i podstičući razvoj inovativnih sektora.
Uvodenje budžetske linije za omladinsko preduzetništvo Tivat bi postao lider u implementaciji politika koje osnažuju mlade i podstiču održiv razvoj, ne samo kao praktična mjera podrške mladima već i strateška investicija u budućnost Tivta jer odgovara potrebama mladih preduzetnika, ali I strateškim ciljevima opštine, doprinoseći ekonomskom rastu, društvenoj koheziji i jačanju lokalne zajednice”.
Sekretar Sekretarijata za privredu, Vedran Božinović kazao je da svima u biznisu treba podrška.
“Inicijativa ima smisla, mi smo već kako bi se poboljšao poslovni ambijent otvaranjem ovakvog jednog prostora, gdje su svi dobrodošli i mogu doći da pitaju, dobiju informacije koje su im potrebne za pokretanje biznisa i za omogućavanje prostora za rad u nekim povoljnim uslovima prošli obuku za mentoring prema džejhan program. To je program japanske agencije, za međunarodnu saradnju. Svim početnicima u biznisu je veoma važno da im može neko pomoći, nekim savjetom i to je jedan vid nematerijalne pomoći koju dajemo svakog dana svima kojima treba. Nažalost u ovom trenutku, svakako mi smo već pričali o toj liniji na nivou od nekih 15 000 eura. Pošto je već budžet za narednu godinu prošao Ministarstvu na saglasnost, u ovom trenutku ta linja neće biti u budžetu. Međutim, dobili smo čvrsta objećanja kada se bude radio rebalans u narednoj godini, to će biti jedna od linija koja će se nastavljati na već postojeću liniju o ženskom preduzetništvu. Ona se pokazala izuzetno uspješna i ohrabrila mnoge žene da krenu u sopstveni biznis. Prvi put su sredstva dobile 2021. godine, a danas imaju i više od deset radnika. Nadamo se da će biti i glavni preduzetnici u budućnosti koji će nastaviti tim putem”.