I pored namjera i najava za sakuplanje i zbrinjavanje rabljenog ulja u tivatskom Komunalnom su, između ostalog ograničeni sadašnjim zakonskim rješenjima kojima je predviđeno da svaki ugostiteljski objekat ima obavezu da sklopi ugovor s licenciranom firmom za zbrinjavanje korištenog ulja. Međutim, i dalje se povremeno bilježe problemi s odlaganjem ulja, naročito na privatnim lokacijama.
„Mi smo razmatrali mogućnost postavljanja posebnih kontejnera za sakupljanje rabljenog ulja, ali postoji opasnost od nepravilnog korišćenja. Na primjer, odlaganja ulja izmiješanog s drugim opasnim materijama, poput mašinskih ulja. Ovo bi dodatno otežalo odlaganje i prouzrokovalo visoke troškove za Komunalno doo, koje nije opremljeno za rješavanje opasnog otpada“, rekao je dirketor Komunalnog, Vučeta Stanišić.
Iako trenutno nemaju kapacitete za aktivnije učešće u prikupljanju i prodaji rabljenog ulja, u Komunalnm nastavljaju da traže održiva i isplativa rješenja za budućnost, kazao je Stanišić.
U Komunalnom pored toga imaju problem i sa sakupljanjem i upravljanjem staklenim otpadom. Trenutno se staklo tretira kao dio mješovitog komunalnog otpada, koji se prevozi na deponiju Možura, udaljenu 90 kilometara od Tivta.
Prema državnom planu, Možura je određena kao lokacija za odlaganje otpada iz Tivta. Postoji ideja da se staklo sakuplja odvojeno, pri čemu bi se dijelilo na prozorsko i ambalažno staklo, navodi direktor Komunalnog.
„Ambalažno staklo otkupljuje mali broj firmi, s obzirom na to da nije potrebno razvrstavati ga po bojama, ali mora biti čisto i oslobođeno sadržaja Za upravljanje staklenim otpadom potrebna je posebna oprema, betonirani prostori, kontejneri i kamioni. Tek nedavno je staklara u Pančevu ponovo počela da radi, čime se otvorila mogućnost saradnje, ali prije toga firme nisu mogle da pokriju troškove prevoza i prerade stakla. Uprkos svemu, ušteda za opštinu bi bila značajna jer se smanjuju troškovi transporta i deponovanja otpada“, objasnio je Stanišić.
Komunalno se suočava i sa nizom infrastrukturnih izazova. Nedosatje im prostor za kancelarije, radionice i vozni park nisu u njihovom vlasništvu.
Pored stakla, preduzeće se suočava s problemima ograničenih prostora i resursa za dodatne aktivnosti, poput sakupljanja tehničke vode za pranje ulica i zalijevanje zelenih površina, što bi smanjilo troškove za vodu.
I pored navedenih izazova, Komunalno doo Tivat već tri godine posluje pozitivno i jedno je od najboljih u Crnoj Gori, ali i dalje s težnjom za stalnim poboljšanjem komunalnih usluga.
Uz podršku lokalne samouprave i građana, u Komunalnom se nadaju daljem napretku, posebno u svjetlu činjenice da Tivat raste i razvija se kao važna turistička destinacija, zaključio je Stanišić.