Roditeljsko ponašanje i porodični kontekst imaju značajan uticaj na delinkventno ponašanje mladih, posebno kod dječaka, pokazalo je istraživanje koje potpisuje doc. dr Tatjana Vujović sa Filozofskog fakulteta Univerziteta Crne Gore. Istraživanje je realizovano na uzorku od 178 mladih, od kojih su 136 bili dječaci, a 42 djevojčice, u dobi od 14 do 18 godina.
Rezultati istraživanja pokazali su da je nedostatak roditeljskog nadzora bio značajan prediktor delinkventnog ponašanja kod dječaka, dok kod djevojčica nije imao isti uticaj.
Istraživanje je takođe ukazalo da nivo obrazovanja roditelja i porodični prihodi nisu imali značajan uticaj na delinkvenciju, što je u suprotnosti s nekim ranijim istraživanjima.
Rodne razlike u nalazima istraživanja dodatno naglašavaju kompleksnost roditeljskog uticaja.
Kod djevojčica, roditeljsko odbacivanje, prezaštićivanje i nedostatak nadzora nisu imali isti značajan efekat.
Rezultati ovog istraživanja ukazuju na potrebu za ciljanim programima podrške porodicama, posebno onima koje se suočavaju sa problemima zloupotrebe supstanci. Intervencije bi trebalo da se fokusiraju na jačanje roditeljskih kompetencija kroz edukaciju o važnosti nadzora i emocionalne podrške, prevenciju delinkventnog ponašanja kod mladih kroz programe koji promovišu zdrav porodični kontekst i ranu identifikaciju porodica u riziku, s posebnim naglaskom na zloupotrebu alkohola i droga kod roditelja.
“Povod za ovu temu je zabrinjavajući recidivizam ili ponavljanje kriminalnog ponašanja među mladim delinkventima u Evropi i SAD-u, na šta ukazuju statistički podaci, gdje se posebno ističe uticaj ratova u bivšoj Jugoslaviji, uključujući Crnu Goru, kao faktori koji doprinose delinkvenciji. Za Crnu Goru je naveden podatak da su u 2021. godini, od 265 prijavljenih maloljetnih počinilaca, 103 optužena, a 101 pravosnažno osuđen”, navodi se u saopštenju UCG.
UCG