U Podgorici je danas predstavljen projekat “Prevencija nasilja u školama u Crnoj Gori”, koji sprovodi Savjet Evrope, a finansira Savezna Republika Njemačka. Projekat je započeo u decembru prošle godine i trajaće dvije godine, s ciljem unapređenja sistema prevencije i zaštite djece od vršnjačkog, online i drugih oblika nasilja u školama.
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija je glavni institucionalni partner u sprovođenju projekta, a aktivnosti će uključiti i predstavnike drugih sektora – obrazovanja, socijalne zaštite, zdravstva, ljudskih prava, kao i nevladine i međunarodne organizacije.
Ministarka prosvjete, nauke i inovacija, Jakšić-Stojanović, naglasila je da škole moraju biti sigurno okruženje, gdje djeca ne samo da stiču znanje već i razvijaju vrijednosti, samopouzdanje i međusobno poštovanje. Projekat će unaprijediti sistem prevencije nasilja kroz istraživanja, edukaciju nastavnika i razvoj praktičnih alata, čime će škole biti osnažene da efikasno reaguju na svaki oblik nasilja.
Predstavnik Savezne Republike Njemačke, dr Reusch, istakao je da ovaj projekat dodatno jača reputaciju Crne Gore u oblasti ljudskih prava i doprinosi njenom procesu pristupanja Evropskoj uniji, posebno u okviru poglavlja 23 o pravosuđu i osnovnim pravima.
Predstavnik Savjeta Evrope, gospodin Qiriazi, naglasio je da su vršnjačko i online nasilje ozbiljni izazovi za obrazovne sisteme i da je prevencija ključna za stvaranje sigurnog školskog okruženja. Posebno je istakao nalaze Izvještaja Savjeta Evrope o održivim sredstvima za prevenciju nasilja, koji potvrđuju da je rješavanje ovog problema odgovornost cijelog društva – porodice, škole i šire zajednice.
Programska kancelarija Savjeta Evrope u Crnoj Gori već pruža podršku kroz brojne projekte u oblastima pravosuđa, zaštite prava žrtava, slobode izražavanja, borbe protiv korupcije i diskriminacije, a novi projekat će biti koordiniran sa ovim inicijativama, istakla je gđa Dervišagić.
Vesna Atanasova iz Savjeta Evrope predstavila je ciljeve i planirane aktivnosti projekta, posebno najavljujući sveobuhvatno istraživanje o nasilju u školama, uključujući online nasilje, koje će obuhvatiti učenike, roditelje, nastavnike i institucije. Na kraju događaja, konsultantkinja Svetlana Jurko iz Hrvatske održala je izlaganje o socio-emocionalnom učenju i dobrobiti učenika.
Nakon prezentacije, održan je i prvi sastanak Upravnog odbora projekta, na kojem je analiziran plan rada i model saradnje, zaključuje se u saopštenju.
info: Pobjeda
Foto: MPNI