Jubilej 20 godina od donacije kolekcije Düsseldorf – Tivat svečano je obilježen večeras u Muzeju i galeriji Tivat, gdje su na tri nivoa galerijskog prostora prvi put izloženi svi radovi iz kolekcije. Ambasador Njemačke u Crnoj Gori, Peter Felten zvanično je otvorio izložbu.
Direktorica Muzeja i galerije, Danijela Đukić, pozdravila je goste, ističući da prisustvo ambasadora Feltena svečanosti predstavlja izuzetnu čast i doprinosi značaju ovog kulturnog događaja.
“Riječ je o reprezentativnom presjeku savremene umjetničke scene Dizeldorfa, grada koji je prepoznat kao umjetnički centar, a danas, nakon 20 godina, mnogi od umjetnika su globalno poznati. Kolekcija sadrži 94 djela 72 autora, i to radove umjetnika ne samo iz Njemačke, već i iz Bangladeša, SAD-a, Japana, Koreje i Nigerije, koji su u tom periodu svoj umjetnički kredibilitet sticali u Dizeldorfu. Značajan dio kolekcije poklonio je njemački umjetnik Bernd Švarcer.
Značaj donacije je nemjerljiv, jer su svojim gestom obogatili našu kolekciju i omogućili nove konekcije sa savremenom umjetničkom scenom. Posebno želim da istaknem da su umjetnici ambasadori svoje zemlje i kulture. Među njima je i naš tivatski slikar Ivica Aranđus, koji je dugo živio i radio u tom gradu i bez kojeg muzej danas ne bi bio bogat za ovu kolekciju“, naglasila je direktorica.
Objašnjavajući motiv da uđe u ovaj umjetnički projekat, Ivica Aranđus rekao je da to implicira priču o događajima poslije 1945. u posleratnoj Njemačkoj, nakon što se, podijeljena na Istočnu i Zapadnu, našla u „Nultom satu“ likovne umjetnosti.
“U isto vrijeme na Dizeldorfskoj akademiji formiraju se grupe umjetnika, od kojih su najznačajnije grupe “Zero“ Fluksuz, Zen i druge… sve su imale filozofski manifest poput “Čovjeka u revoltu“. Njihov stav je bio bojkot društva i bojkot njegovih tradicionalnih konvencija. Grupa Zero je prva nakon rata, sa savremenom umjetnošću povratila internacionalnu reputaciju Njemačkoj i Dizeldorfskoj školi slikanja, koja je još od 19 vijeka, od Skandinavije do Carskog Sankt Petersburga na istoku, i do Hudson rivera na zapadu imala veliki uticaj… Inspirišu francuskog umjetnika Yves Kleina, Italijana Lucija Fontanu i umjetnost drugih država, sve do Japana… Duh te avangarde je odredio pravac i takt umjetnosti u Evropi i van nje.” Diseldorfska akademija postala je, prema njegovim riječima, jedna od tri najuticajnije likovne akademije, uz njujoršku i londonsku, što je bio magnet za umjetnike iz cijelog svijeta.
Aranđus je istakao ime prof. Joseph-a Beuys-a, zastupljenog u kolekciji, inače jednog od osnivača partije Zelenih, koji je osamdesetih proglašen za jednog od najuticajnijih umjetnika svijeta po časopisu Art Kompas.
“Odluka da dio tog svijeta i duha donesem u Tivat kako bi mladje generacije i ljubitelji umjetnosti imali kopču i dodir sa svjetskom univerzalnom umjetnošću je bila jedna od mojih boljih odluka. Sretan sam, što sam većinu ovih velikana imao čast da lično upoznam i provedem sa njima dio svog života. Svima njima dugujem veliku zahvalnost, što su se odazvali mom pozivu da učestvuju u ovom projektu i poklone mome gradu svoja djela”, kazao je Aranđus.
Ambasador Felten rekao je da je prije nekoliko sedmica dolazio u Tivat da vidi kolekciju Dizeldorf-Tivat.
“Želim da vam kažem da je izložba na mene ostavila duboki utisak i da zahvalim direktorki Đukić i gradonačelniku Komnenoviću na ovom poduhvatu i da vam kažem da sam presrećan u prostorima ove galerije u ovom lijepom gradu. Izložba je cjelokupan poduhvat, ali i nit koja spaja dva grada i dvije zemlje. Kolekcija ima tradiciju od 20 godina i ne predstavlja samo njemačke umjetnike, nego umjetnike širom svijeta. Svaki od predstavljenih umjetnika nije donio samo svoju ličnost, nego i svoju pozadinu, znanje i poveznicu sa kulturama. Ne samo da predstavljaju određenu umjetnost, već obogaćuju naše poznavanje umjetnosti i ubuduće. U ovom vremenu nacionalizma, šovinizma, egoizma, uskogrudosti, jako je važno što nam umjetnost donosi i pruža. Umjetnost proširuje naš um, znači, ona nije luksuz, nego “MUST HAVE”, nešto što se mora imati i zato ćemo i dalje da se bavimo njom. Zahvaljujem ne samo ljudima u Njemačkoj, koji su se bavili tom umjetnošću, već i građanima Tivta i Crne Gore, koji se bave njom i dalje, a volio bih da izložbu vide i ljudi iz Evrope i svijeta, koji ovdje dolaze“, istakao je ambasador Felten, izražavajući posebnu zahvalnost i ivici Aranđusu što je prije 20 godina inicirao sakupljanje ovih djela.
Svečanosti je prisustvovao i predsjednik opstine Željko Komnenović.
Publika je imala prilike da pogleda i film o kolekciji pod nazivom “Trajni otisak”, u režiji Dušana Vulekovića, koji će Muzej i galerija Tivat prezentovati na Art festivalima u Njemačkoj i drugim državama Evrope, promovišući kulturu različitosti, umjetnost, visoku kulturu i neraskidivu vezu dva grada.