У Велици је обиљежена 81. годишњица страдања више стотина невиних цивила, међу којима и велики број дјеце, који су 28. јула 1944. године мучки убијени од стране нацистичких снага и јединица СС дивизија „Скендербег“ и „Принц Еуген“.
Уз присуство бројних грађана, представника институција и потомака жртава, одржан је комеморативни скуп на ком је одата пошта страдалима и исказано поштовање њиховој жртви. У име Скупштине општине Тиват, вијенац на спомен-обиљежје положио је мр Миљан Марковић, предсједник Скупштине.
Овом приликом, мр Марковић је истакао:
„Са дубоким пијететом стојимо пред овим мјестом страдања, гдје је човјечанство доживјело један од својих најтежих падова. Сјећање на невине жртве Велике нас обавезује да се, као друштво и као појединци, непрестано залажемо за истину, правду и достојанство сваког људског живота. Само ако останемо вјерни тим вриједностима, можемо градити будућност у којој ће слична страдања бити немогућа.“
Са скупа је поручено да је његовање културе памћења и поштовања према невино страдалима од изузетне важности за очување друштвене свијести и историјског достојанства. Истакнуто је да је трагедија која се догодила у Велици један од најтежих злочина на тлу Црне Горе у Другом свјетском рату, те да се обавеза живих огледа у трајном сјећању, осуди злочина и посвећености миру.
Скупштина Црне Горе 2022. године Резолуцијом је осудила геноцид у Велици и Пиви, а истом је овај трагични догађај препознат као организовано и систематско истребљење цивилног становништва на основу њихове националне и вјерске припадности.
Присутни су још једном потврдили да је наша заједничка морална одговорност да истрајемо у истини, његујемо правду и одбацимо сваки покушај релативизације или негирања оваквих недјела. Само тако се може градити трајно помирење и будућност у којој ће људско достојанство и солидарност имати централно мјесто.



