U sklopu projekta prekogranične saradnje Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Crna Gora – COOPeR, Interreg – IPA CBC, kreirana je zajednička baza podataka o maslinarskoj proizvodnji za sve tri partnerske zemlje. Jedan od partnera u projektu pod nazivom „Jačanje konkurentnosti proizvodnje maslinovog ulja u programskom području“, je Maslinarsko društvo „Boka.
Jedna od aktivnosti tog projekta je regionalna digitalna baza podataka o maslinarskoj proizvodnji u programskom području Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, rekla je direktorica društva Vesna Đukić i istakla da je cilj osnivanje Centra za maslinarstvo, u kome će se sprovoditi zajednička istraživanja na polju razvoja maslinarstva i proizvodnje maslinovog ulja. U Crnoj Gori je to Boka Kotorska, odnosno gradovi Herceg Novi, Kotor i Tivat.
Svaka od država je u svom području sprovodila anketiranje maslinara. Prikupljene su informacije o proizvođačima, zasadima masline, načinu uzgoja i održavanja, proizvodnji i plasmanu maslinovog ulja, o institucionalnoj i stručnoj podršci, planiranim aktivnostima u sektoru maslinarstva i uljarstva u narednom periodu, kao i potrebama maslinara za dalji razvoj i napredak ove djelatnosti, istakla je Đukić.
„Anketirano je preko 90 maslinra i privrednih subjekata u maslinarskoj proizvodnji, zainteresovanih za učešće u ovakvim projektima, što je osnova za prikupljanje značajnih informacija, mogućnost aktivnog unosa novih i promjenu trenutnih podataka o uzgoju masline na području Boke Kotorske, kao i uključivanje drugih regija na području Crne Gore“
Nastaviće se saradnja tri zemlje koje učestvuju u realizaciji projekta, a sa rezultatima će biti upoznata javnost, lokalne uprave i svi relevantni subjekti koji su od značaja za maslinarsku proizvodnju.
Baza podataka je, prema riječima Đukić, neophodna kao polazište, a cilj učesnika u projektu je bio da se s bazom podataka utvrdi koliko ima maslinara u Boki Kotorskoj koji se bave proizvodnjom masline i maslinovog ulja, na kom je nivou ta proizvodnja i koji su kapaciteti, mogućnosti i planovi.
„Da bi se to postiglo neophodne su polazne osnove i podacii o maslinarima i o maslinjacima, proizvodnji, načinu distribucije, o planovima i potrebama maslinara kako bi se na osnovu toga mogle što bolje planirati dalje aktivnosti u cilju unapređenja maslinarstva u Crnoj gori i regionu.
Baza je aktivna i ona će ostati u trajnom vlasništvu maslinarskog društva. Nastaviće se sa unosom novih maslinara, učesnika projekta i svih onih koji sarađuju sa društvom.
Tenutno se radi konačna analiza po kojoj će se znati tačan broj upisanih maslinara i maslinanjaka, u kakvom su stanju, njihova starost i sorte. Ti podaci će biti prezentovani na okruglom stolu koji će se održati u periodu juli – septembar, kazala je Đukić.
FOTO: Arhiv Radio Tivta