Prema podacima Udruženja izdavaoca privatnog smještaja, u Crnoj Gori ne postoji precizna baza izdavalaca. Uglavnom su to podaci do kojih se dolazi na osnovu izdatih rješenja o registraciji za izdavanje iz izvještaja lokalnih Turističkih organizacija po osnovu prijave boravka gostiju i naplate boravišne takse, rekla je predsjednica Udruženja Branka Čoganović.
Udruženje, čije je sjedište u Budvi, počelo je da radi u vrijeme covid krize jer je privatne izdavaoce, kao i slične djelatnosti ta situacija dočekala nespremno.
Namjera im je bila da njihovi problemi i problemi poslovanja i organizacije budu vidljiviji, istakla je Čoganović i naglasivši da su imali veliki problem jer izdavaoci nisu znali šta je udruženje, šta dobijaju učlanjenjem, odnosno koje su im mogućnosti.
Ona je navela da su preko pola godine proveli objašnjavajući da se Udruženje ne bavi iznajmljivanjem smještaja nego stvaranjem uslova za poslovanje privatnih izdavaoca.
Iako, prema zvaničnim podacima Sekretarijata za privredu u Tivtu ima, 700 izdavaoca privatnog smještaja, ali najmanje interesovanja za udruživanjem i učlanjenjem postoji iz našeg grada, naglasila je predsjednica Udruženja navodeći da je najviše članova iz Budve, Herceg Novog i Bara.
Na sajtu Udruženja je za sada samo jedan izdavaoc iz Tivta, pa su i iz Turističke organizacije pokušali da ih animiraju organizovanjem sastanka sa predstavnicima Udruženja. Dobili su potrebne smjernice i savjete, a iz TO su iskazali spremnost da im pomogne u tom procesu. Međutim, intersovanja nema i nejasno je otkud toliko nepovjerenje.
Čoganović je kazala da se nisu nadali da će opstati, ali sad se situacija promjenila i zadovoljni su saradnjom.
„Kroz saradnju sa udruženjima iz regiona privatni izdavaoci u Crnoj Gori i ne znaju na što sve imaju pravu. Osnovni cilj je obezbjediti goste. Glavno nam je bilo da navedemo izdavaoce da se organizuju, da nastupaju zajedno, da objedinimo kapacitete. S nama je izlaz preko agencije. Ne u smislu fiksnog zakupa koga više nema. Zadatak nam je da nađemo način da poslujemo sa agencijama kao što posluju hoteli“, objasnila je Čoganović.
Da bi agencije mogle da rade privatni smještaj neophodna je ujednačena i objedinjena ponuda kapaciteta. Morali su iznaći i rješenje za bankarske troškove koje ih usporavaju jer je trošak za indivudalne transakcije veći i zato se agencijama ne isplati da rade jednu po jednu rezervaciju i prenos novca.
„Napravili smo ugovor sa agencijom iz Crne Gore i preko njih će moći da se realizuju zbirna plaćanja rezervacija. Tako da će jednom mjesečno moći prebaciti 10 do 15 hiljada eura. U slučaju da je uplata do 10 hiljada eura onda je provizija 30 eura, a ako je preko 10 hiljada provizija je 0,3 posto i u suštini smo mi i ovu opciju omogućili“, zaključila je predsjednica Udruženja.
Udruženje je garant da njihovi članovi imaju zagarantovan smještaj, da je ponuda vjerodostojna i da se neće desiti da pošalju goste, a da je smještaj već izdat. U Udruženju su se obavezali da će biti ispoštovan dogov sa obje strane.
FOTO: Udruženje izdavaoca privatnog smještaja