Izložbu slika “Maska inspiracija tivatskih slikara” u organizaciji NVU ,,Maškarada” u Muzeju i galeriji je otvorio potpredsjednik opštine Goran Božović. Izražavajući zadovoljstvo što je publika došla u velikom broju, potpredsjednik je konstatovao da maškare nedostaju, jer je prošle i ove godine, karneval otkazan iz poznatih razloga:
“Maškarada se potrudila da čuva karnevalski duh kroz organizaciju i sprovođenje aktivnosti, koje je moguće odraditi u ovim okolnostima, u kojima se nalazimo. Jedan od tih projekata je i ovaj, pod nazivom “Inspiracija tivatskih slikara”. Mi smo na ovaj način dobili jedan kvalitetan kulturni događaj. Čuvamo karnevalsku tradiciju i poklonili smo našem gradu za rođendan jedan lijep poklon. Međutim, to nije sve. Ova izložba ima i humanitarni karakter. Svi slikari, svi umjetnici, koji učestvuju u ovom projektu su se odrekli nagradnog fonda i donirali su sve svoje radove na prodaju i sva sredstva koja budu prikupljena biće donirana u humanitarne svrhe.
Zainteresovani za kupovinu slika i učešće u ovoj humanitarnoj akciji, mogu se obratiti zaposlenima u galeriji, konkretno Mariji Saičić, naglasio je Božović, a sredstva će biti usmjerena za kupovinu opreme za Dnevni centar za djecu i mlade sa smetnjama i teškoćama u razvoju.
Direktorka Muzeja i galerije, Jelena Bošković, o izloženim radovima je rekla:”Na ovih deset platna imaćete priliku da vidite u kom pravcu je tema maska inspirisala slikare da stvaraju. Ono što je zajedničko svima je da su ostali vjerni slikarskoj fazi u kojoj se trenutno nalaze i stvaraju. Ko god da prati njihov rad, bez najmanjeg napora može prepoznati ko je autor koje slike. Umjetnica Tanja Nikolić je tokom svog ranijeg stvaralaštva pokazala da vjerodostojno prenosi prikaze u kamenu na platno. S obzirom da su joj bliske predstave kamene plastike, nije čudno što je jednu od njih odlučila za ovu priliku da oživi. Hana Mirkov je koristila jake – postojane boje, kako ona to i inače radi. Svaki Hanin rad je zasebna ilustracija nekog događaja, legende, specifičnog dijela grada, tradicije, situacije ili neke univerzalne vrijednosti.
Jedna od mnogih Macanovićevih vještina je u prikazima tkanine, toliko da čak može da se prepozna od kojeg je materijala nešto skrojeno; poput pliša, vune ili svile. Zoran Kruta, i ovu temu je smjestio pod površinu mora, kao i većinu svojih slika iz faze “Under the Sea”. Jana Faraš, domišljato, koloritno sa dozom misterije oslikala je rad koji nosi naziv “Pronađi dva duha”.
Ivica Aranđus je majstor portreta, pa nije čudno što je ovaj savremeni slikar odabrao portret i za ovu temu. Ivan Knežević je poznat javnosti po odličnom crtačkom umijeću, ali i maestralnim vladanjem koloritom pejzaža. Milica Marković Rajčević je i ranije imala radove sa temom maske i maskenbala. Koloritno, sa puno detalja i puno pažnje je njen rad oslikan, a nalazi se na trećem spratu, gdje su inače radovi iz fundusa galerije. Motivi mora, života na moru i svega na šta može asocirati pojam “more”, inspiracija su Nastasiji Tomanović, pa je i temu “Maske” povezala sa ovim pojmom. Koloritno prikazivajući ljudske figure koje nose maske. Iva Gopčević Čelanović poznata nam je, između ostaloga, po učešću na izložbama kreativnih Tivćanki. Ovoga puta na njenom radu se našla i ona maska, koja je postala naša svakodnevica.”
Bošković je izrazila nadu da će takve maske uskoro pasti i otići u zaborav.
Izložba inspirisana maskama je na programu Novembarskih dana, a biće otvorena petnaestak dana.