Lista prioritetnih kapitalnih projekata koji se finansiraju iz kapitalnog budžeta države u 2022. godini, a koju je Vlada usvojila na svojoj posljednjoj sjednici u četvrtak, pokazuje da je samo jedan projekat iz Tivta uzet u obzir. Na listi je ukupno 117 projekata iz svih crnogorskih opština, pojedinačne vrijednosti od desetina hiljada, do nekoliko desetina miliona eura. Ukupna vrijednost svih projekata je čak 549.050.096 eura-piše Boka News.
Od svega toga Vlada je odlučila da Tivat naredne godine iz državnog budžeta zaslužuje samo milion eura za jedan jedini projekat na teritoriji te opštine – drugu fazu izgradnje i uređenja obale i lungo mare šetališta na Belanima, a što će biti realizovano preko Uprave javnih radova Crne Gore. Niti jedan od još šest projekata koje je Vladi, odnosno Ministarsvu finansija i socijalnog staranja, prije koncipiranja ove Liste, kandidovala Opština Tivat, nije prošao iako je među njima bilo projekata za grad mnogo prioritetnijih i važnijih nego što je to nastavak uređenja obale i šetališta uz more na Belanima. Za većinu tih kandidovanih prijekata, lokalna uprava Tivta koju čine građanske liste Narod Pobjeđuje, Bokeški Forum i „Goran Božović-časno i odgovorno za bolji Tivat“, imala je u najvećoj mjeri ili potpuno završenu projektnu dokumentaciju.
Pored ostaloga, Tivćani su Vladi kandidovali projekte poput izgradnje Vatrogasnog doma, izgradnju objekta za potrebe smještaja preduzeća „Vodovod i kanalizacija“ i izgradnju objekta za smještaj Komunalnog preduzeća. Vodovod i Komunalno inače, trebalo je da su već prije nekoliko godina izmjestili djelove svojih tehničkih službi, magacina i radionica sa lokacije preko puta Porto Montenegra, na samom obodu velikog Gradskog parka, a koja je obuhvaćena Državnom studijom lokacije „Arsenal“ po kojoj se razvija nautičko-turistički centar Porto Montenegro i namijenjena je za nešto sasvim drugo u odnosu na aktuelne radionice i parking komunalnih i vozila Vodovoda.
Tivatska Služba zaštite već par godina privremeno je smještena u objektu nekadašnjeg hotela „Tivat“ na Seljanovu gdje nema ni približno adekvatne uslove za rad, pogotovo za čuvanje svojih skupih specijalizovanih protivpožarniuh vozila. Još bitnije, vlasnsik hotela „Tivat“ je već nagovjestio opštinarima da im više neće produžavati zakup tog objekta za smještaj vatrogasaca jer namjerava da ovu atraktivnu lokaciju ubrzo provede planskoj namjeni.
Osim što se oglušila na ovako urgentne probleme Tivta sa smještajem javnih službi i preduzeća neophodnih za nesmetano funkcionisanje grada i život njegovih stanovnika, Vlada Crne Gore je ignorisala i prioritet svih prioriteta sa kojom joj je za ulazak u državni kapitalni budžet za 2022., konkurisala lokalna uprava Tivta – izgradnju nove škole i vrtića u Krtolima.
Akutni nedostatak školskog i prostora za djecu predškolskog uzrsta jedan je od gorućih i najurgentnijih na području najamnje bokeljske opštine u kojoj je posljednja osnovna škola sagrađena još davne 1984.godine. Iako ulaganje u škole nije zakonska obaveza lokalne uprave, već države koja u Tivtu tim povodom, ništa ne radi već godinama, Opština Tivat je još za vrijeme mandata bivše lokalne DPS-SD-HGI vlasti, krenula u izradu projektne dokumnetacije za izgradnju objekata novih osnovnih škola u Donjoj Lastvi, Gradiošnici i u Radovićima, a koje trenutno funkcionišu u malim, neuslovnim, dotrajalim ili potpuno devastiranim montažnim objektima napravljenim još nakon zemljotresa 1979. godine. Tako je početkom prošle godine potpisan ugovor sa kompanijom „Urbi pro“ iz Podgorice za izradu glavnog projekta novog objekta OŠ „Branko Brinić“ i vrtića u Radovićima, vrijedan 44.770 eura, dok je sa podgoričkom firmom „A12 project“ Opština u februaru prošle gidine potpisala ugovor za izradu glavnog projekta rekonstrukcije škole u Gradiošnici, vrijedan 18.150 eura. Ranije su već realizovani i tenderi za izbor projektanata rekonstrukcije škole u Donjoj Lastvi i vrtića u tom naselju. Bivši tivatski gradonačelnik Siniša Kusovac (DPS) je prije lokalnih izbiora u avgustu 2020. u više navrata javno govorio da će lokalna uprava, iako to nije njena zakonska obaveza, pripremiti svu dokumentaciju za rekonstrukciju školskih objekata u, Radovićima, Gradiošnici i Donjoj Lastvi, kao i tamošnjeg vrtića jer kako je kazao, ne želi da čeka državu, već da bude spremna i da je to njen doprinos za pokretanje tih investicija sa nivoa Vlade.
Naime, iako joj je predat gotov i revidovan glavni projekat izgradnje nove škole i vrtića u Radovićima vrijednih 3,8 miliona eura, “Komisija za ocjenjivanje projekata koji se finansiraju iz kapitalnog budžeta države” a koju je formirala Vlada, nije prihvatila ni taj, ni još čak pet drugih projekata kandidovanih od Opštine Tivat. Među njima je bio jedan (izgradnja puta za kompleks Northstar na hercegnovskom dijelu Luštice kroz teritoriju poluostrva koja pripada Tivtu) vrijedan nešto preko million eura, a koji je inače, obaveza države, a ne lokalne uprave Tivta prema tom investitoru. Ipak, komisija u sastavu Branko Nilević i Slobodanka Burić (Ministarstvo finansija i socijalnog staranja), Ljubinka Ivanović i Ernesa Kardović (Ministarstvo kapitalnih investicija), Bojana Kaluđerović i Nevenka Jovović (Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma), Zorica Vojinović i Draško Milić (Ministarstvo ekonomskog razvoja) i Ilija Mugoša kao predstavnik kabineta Predsjednika Crne Gore, smatrala je da samo projekat nastavka gradnje obalnog šetališta na Belanima u Tivtu zaslužuje finansijsku podršku države.
Boka News