U JP “Morsko dobro” su zadovoljni stanjem na kupalištima nakon potpisivanja ugovora sa zakupcima plaža pred početak ovogodišnje turističke sezone, kazala je PR Morskog dobra, Bojana Tešević podjsjetivši da se poslije 17 sati plažni mobilijar ne naplaćuje.
„U skladu s Pravilnikom o bližim uslovima, koji je sastavni dio ugovora, zakupci su u obavezi da istaknu tablu sa informacijama koja, između ostalog treba da sadrži i cijene mobilijara sa naznakom da se ne naplaćuje poslije 17 sati, kada se radi o javnim kupalištima“, navela je Tešević.
U slučaju nepoštovanja tih pravila kupači probleme mogu prijaviti Morskom dobru, odnosno kancelarijama koje Morsko dobro ima u svim primorskim opštinama. Kada je u pitanju zona morskog dobra, nezadovoljni posjetioci se mogu javiti i ukazati na sve nepravilnosti i na broj telefona Call centra Nacionalne turističke organizacije, istakli su iz Morskog dobra.
Gostujući u Jutarnjem programu Radio Tivta, Tešević je podsjetila da su, kada su u pitanju javna kupališta, korisnici u obavezi da oslobode 50% plaže od plažnog mobilijara. „To se ne odnosi na hotelska kupališta gdje je dozvoljeno postavljanje mobilijara duž cijele površine“, objasnila je.
Tešević je kazala da su u Morskom dobru zadovoljni stanjem na kupalištima jer su skoro sva stavljena u funkciju. Za manji broj onih koji nisu ispunili obaveze, upućene su opomene. Tako da očekuju da u narednih par dana i preostala kupališta u potpunosti budu u funkciji, a u skladu sa obavezama iz ugovora koji su zakupci potpisali sa budvanskim preduzećem.
Kad su kupališta u pitanju, kojih je preko 500 na crnogorskoj obali, u ponudi su različite kategorije, hotelska, javna, kupališta posebne namjene. „Najbrojnija su javna kupališta koja obuhvataju porodična, kupališta za aktivni turizam, hza mlađu populaciju koja može da uživa na tzv. party plažama sa 24 satnim zabavnim sadržajima“, istakla je Tešević navodeći i pet friendly kupališta kojih je na obali ima ukupno sedam za sada.
U Tivtu postoji jedno pet friendly kupalište, koje se nalazi na lokalitetu Kukoljina.
Za održavanje i čišćenje nezakupljenih kupališta Morsko dobro je potpisalo ugovore sa lokalnim komunalnim preduzećima primorskih opština, navela je Tešević i istakla da preduzeće nije zaduženo za cjenovnu politiku, odnosno visinu naknade koju zakupac odredi za iznajmljivanje mobilijara. Novi cjenovnik zakupa zone morskog dobra nedavno je usvojila Vlada Crne Gore.
Kad je u pitanju prihranjivanje, odnosno nasipanje plaža pijeskom, Tešević je navela da je Morsko dobro odrganizovalo više sastanaka sa predstavnicima Instituta za biologiju mora, Agencije za zaštitu životne sredine, ekološkom inspekcijom, kao i sa predstavncima primorskih opština, Tešević je naglasila da u preduzeću ne rade ništa, niti će raditi bez saglasnosti nadležnih institucija.
“Ti pregovori su i dalje aktuelni i kad budu precizirani konkretni dogovori javnost će biti obavještena“, naglasila je PR JP Morsko dobra.
FOTO: TO