Iz NVO “Prijatelji pasa” Montenegro, koju je osnovala Fiona Sawney iz UK-a apeluju na građane, kao I na sve relevantne institucije I ostale organizacije u čijem je fokusu interesovanja problem napuštenih životinja, da ne žmure pred očiglednim problemom čiji smo svakodnevni svjedoci.
U pitanju je, kako navode iz ove NVO nedostatak strategije za kontrolu populacije uličnih životinja na području Tivta i Kotora, ali i neodgovorno vlasništvo koje, tek sada sve više dolazi do izražaja zahvaljujući društvenim mrežama. Oni su pozvali nadležne službe Tivta i Kotora, sklonište za napuštene životinje u Kavču I sve ostale zainteresovane organizacije I pojedince da pokušaju zajedničkim snagama doći do rješenja ovog, sveprisutnog problema.
U mejlu koji je dostavljen I našoj redakciji, pored svega navedenog predstavljen je i problem pasa lutalica u naselju Krašići.
– Na Luštici, naši volonteri trenutno hrane 22 ulična šteneta, a postoji i značajan broj nesteriliziranih lutajućih pasa, uključujući i gravidne pse
-U posljednje dvije godine pokušali smo donirati projekat izgradnje novog karantina (djelomično finansiran od strane vaših građana, a dijelom od strane međunarodne NVO) u Azil kako bi štenci mogli bezbjedno biti odvedeni tamo bez straha od bolesti i smrti, ali još čekamo da čujemo odgovor od Azila. Niko nije komunicirao sa nama od oktobra, kada smo se dogovorili sa direktorom JKP Kotor /Azil o ključnim radnjama koje su potrebne za nastavak projekta, i dogovorili potrebu za redovnom komunikacijom.
-Azil je prvobitno bio namijenjen za oko 60 pasa, a tamo je stalno preko 200 pasa. Zbog toga su uvjeti u kojima žive manje nego idealni, a to također ograničava broj pasa koji se udomljavaju. Psi su hranjeni nekvalitetnom hranom i uopće nisu socijalizirani. Ne postoji kapacitet da se humanije prihvati više pasa. Takođe postoji nedostatak transparentnih podataka o psima, njihovoj istoriji i ishodima.
-Nacionalno usvojena strategija kontrole populacije pasa, jača potrebu za razvojem održivih, višestrukih rješenja i uključuje prijedloge dobre prakse za dalje.
-Zakon je da svi kućni ljubimci budu mikročipirani, ali ovaj zakon niko ne sprovodi.
-Stalno nas kontaktiraju posjetioci koji su uznemireni situacijom u vezi sa napuštenim i bolesnim psima (i mačkama) u području zaljeva, što rezultira jako lošim publicitetom na društvenim mrežama.
-Psi koji lutaju stvaraju stres u zajednici, štete po okoliš i povećavaju rizik od bolesti, ali psi nisu problem – neodgovorni vlasnici kućnih ljubimaca i nedostatak odgovarajućeg plana za rješavanje problema su problemi.
-Snažno preporučujemo formiranje zajedničke radne grupe sa članovima iz opština Tivat i Kotor i dobrovoljnog sektora izradu akcionog plana za dugoročno rješenje. Tijelo bi se moglo sastajati tromjesečno kako bi razvilo održivi plan akcije u kojem možemo podijeliti stručnost i vještine za rješavanje ovog problema.
-Povećanje broja pasa koji se sterilišu je jedini način da se smanji rast populacije pasa. Ministarstvo poljoprivrede nas je finansiralo da pilotiramo projekat edukacije male zajednice i sterilizacije pasa lutalica, fokusiranog na Krašiće, Radviće i Đuraševiće. Željeli bismo da radimo u saradnji na ovom projektu, da podijelimo povratne informacije iz zajednica i naša iskustva. Projekat će trajati od sada do kraja juna.
-Odgovorno vlasništvo kućnih ljubimaca je također ključ. Blisko smo surađivali s Korina Animals na projektima za obuku i podršku komunale policije za bolju provedbu zakona o dobrobiti životinja, uključujući njihovo opremanje čitačima mikročipova za praćenje i provjeru vlasništva pasa lutalica. Spremni i Korina smo da uz vašu saradnju proširimo taj projekat na Kotor i Tivat.
-Ranije smo ponudili pomoć i podršku za uspostavljanje nove baze podataka u Azilu kako bismo bolje pratili i procjenjivali situaciju pasa koji stižu, njihovo zdravstveno stanje i tretman, lokaciju gdje su pronađeni, koliko pasa je udomljeno, uginulo ili nestalo i dužinu boravka. Ovo su sve bitne informacije, kako za pisanje lokalne strategije za kontrolu stanovništva, tako i za poboljšanje standarda u Azilu. Ostajemo spremni savjetovati i pomoći u razvoju takve baze podataka.
Zaista osjećamo da zajedničkim radom možemo početi rješavati sve probleme koji dovode do napuštenih pasa, ali potrebna nam je vaša posvećenost i energija uz našu. Predlažem da bi prvi korak bio da se uspostavi zajednički sastanak sa ključnim donosiocima odluka u obje općine i vam ostanemo na raspolaganju da prisustvujete takvom sastanku za daljnje diskusije.Srdačno
Fiona Sawney