Odabrano 26 priča za Zbirku Zmaj vrazjih firova

Međunarodni žiri Sedmog Regionalnog festivala fantastične književnosti REFESTICON 2019, odabrao je priče 26 autora iz 14 gradova Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske, za zbirku kratkih priča Zmaj Vražjih firova.

Na anonimnom konkursu su odabrane tematske priče od pristiglih 48 iz šest država. Medju nagradjenim je i prica direktorice Radio Kotora Vjere Banicevic.

Ove godine su osim tri stalna člana žirija Adnadina Jašarevića iz Zenice (BiH), Mirka Grdinića iz Pazina (HR) i Blaga Žurić iz Bijelog Polja (CG) članovi i Slobodan Vukanović kao prošlogodišnji dobitnik nagrade Zlatni zmaj i Goran Skrobonja, kao jedan od pisaca po pozivu koji je dostavio priču na konkurs.

U knjizi će se naći 11 priča autora iz Srbije, 8 iz Crne Gore, 4 iz Hrvatske i 3 Bosne i Hercegovine, dok nijesu odabrane priče koje su pristigle iz Njemačke i Austrije.

Prema riječima urednika izdanja Dragića Rabrenovića u ovoj knjizi će se naći priče istaknutih pisaca iz regiona, kao i priče novih autora koji do sada nijesu objavljivali u festivalskim zbirkama REFESTICON-a.

„Raduje nas zainteresovanost za ovu temu kojom promovišemo našu kulturnu i prirodnu baštinu i uvjereni smo da će i ova zbirka dati dodatan podsticaj valorizaciji Đalovića pećine“, dodaje Rabrenović.

Sedma zbirka sa tematikom Đalovića pećine biće promovisana u sklopu festivala, a svi autori čije su priče objavljene su pozvani da budu učesnici ove međunarodne manifestacije koja se održava u Bijelom Polju od 31. maja do 10. juna.

Odabrani autori i nazivi priča:

1. Vjera Banićević (Kotor) – Čuvaj se, čuvana si
2. Goran Skrobonja (Beograd) – Kameni vrt
3. Vanja Spirin (Zagreb) – Sto godina samoće i zmajevi
4. Sanela Piranić (Sarajevo) – Crni zmaj
5. Zoran Petrović (Beograd) – Vere dvije
6. Tijana Guskić (Kotor) – Monolit
7. Anto Zirdum (Vitez) – Zmaj zavodnik
8. Srebrenka Peregrin (Zagreb) – Namjernik
9. Miloš Mihailović (Novi Sad) – Karneval zmaja
10. Marko Vujović (Podgorica) – U zmajevom gnijezdu
11. Miloš Petrik (Beograd) – Vitez od srebrene svetlosti
12. Vedran Mavrović (Zagreb) – Mogu li zvjeri plakati
13. Mirko Tomić (Pljevlja) – Memoari jednog zmaja
14. Mladen Milosavljević (Beograd) – Okamenjena želja
15. Marija Čvorović (Podgorica) – Zmajeva suza
16. Milena Stojanović (Paraćin) – Tirkizna zmajica
17. Marko Gilmor (Beograd) – Kosti i krila
18. Alma Zornić (Sarajevo) – Nala
19. Goran Ćurčić (Zrenjanin) – Čuvar Agarte
20. Svetlana Čabarkapa (Podgorica) – Ono što nedostaje
21. Dalen Belić (Pazin) – Gdje gusta magla vječno gmiže
22. Danijela Vulićević (Aranđelovac) – Venac od lavande
23. Marijan Mašo Miljić (Podgorica) – Sirijus
24. Tihomir Jovanović (Beograd) – Linebrok
25. Šeki Musić (Bar) – Vladar virova
26. Relja Antonić (Šabac) – Post, mrs, zlato i ljubav