• Programska šema
  • Dokumenta
  • Impressum
  • Kontakt
  • Cjenovnik
  • Naslovna
  • Vijesti
    • Društvo
    • Politika
    • Ekonomija
    • Opština
    • NVO
    • Obrazovanje
    • Zdravlje
    • Ekologija
  • Sport
    • Fudbal
    • Košarka
    • Vaterpolo
    • Rukomet
    • Tenis
    • Ostali sportovi
    • Međunarodni sport
  • Zabava
    • Muzika
    • Film/TV
    • Zanimljivosti
    • Putovanja
    • Hrana
    • Moda
    • Životinje
  • Kolumne
    • Luštravanje mora
    • Mali od kužine
    • Antiki fagot
    • Tivat kroz novinsku građu
    • Tivat kroz stoljeća
    • Sportista godine
  • Kultura
  • More
  • Galerija
    • Foto priča
    • Video
    • Audio
  • Izbori 2022
No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Vijesti
    • Društvo
    • Politika
    • Ekonomija
    • Opština
    • NVO
    • Obrazovanje
    • Zdravlje
    • Ekologija
  • Sport
    • Fudbal
    • Košarka
    • Vaterpolo
    • Rukomet
    • Tenis
    • Ostali sportovi
    • Međunarodni sport
  • Zabava
    • Muzika
    • Film/TV
    • Zanimljivosti
    • Putovanja
    • Hrana
    • Moda
    • Životinje
  • Kolumne
    • Luštravanje mora
    • Mali od kužine
    • Antiki fagot
    • Tivat kroz novinsku građu
    • Tivat kroz stoljeća
    • Sportista godine
  • Kultura
  • More
  • Galerija
    • Foto priča
    • Video
    • Audio
  • Izbori 2022
No Result
View All Result
Radio Tivat
No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Vijesti
  • Sport
  • Zabava
  • Kolumne
  • Kultura
  • More
  • Galerija
  • Izbori 2022
Home Zabava Putovanja

Petar Vujović: “Najdraži saputnici su članovi moje porodice”

autor Biljana Noković
10/04/2022 08:49
- Putovanja
A A

Putovanja Petra Vujovića počinju u najranijem djetinjstvu pa su i zbog toga pomalo obavijena maglom. Otac je bio pomorac na prekookeanskim brodovima pa mu je, kao klinac od pet-šest godina dolazio u posjetu. Imao je priliku da proputuje veliki dio svijeta, uživa u različitim kulturama, doživljenim iskustvima i rado se vraća u ta sretna vremena. Taj adrenalin i želja za putovanjima ga drže i dan danas. Putovao je sa majkom:

„Divne su uspomene na moju divnu majku koja, na žalost,  nije sa nama duže od godinu dana. Ona je 1992. godine osnovala turističku agenciju u Tivtu i to je bila prva turistička agencija tog tipa na ovim prostorima. Punih 30 godina kasnije, sestra i ja nastavljamo njenim stopama. Ostavila nam je veliku čizmu u koju treba da uvučemo noge i nastavimo istim, njenim koracima uz mogućnost da poslovanje i uslugu proširimo i podignemo na nivo kakav Tivat danas zaslužuje.“

Čovijek nad putovanjima nema kontrolu a Petar smatra da kad jednom kreneš nema povratka. I danas svaki slobodni trenutak koristi za nova saznanja o različitim destinacijama pa kad je to u privatnom aranžmanu saputnici su mu svi članovi porodice. Djeca tako proširuju vidike i uče o životu van Crne Gore:

 

1 of 8
- +

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

„Za mlade je putovanje dio edukacije, za nas stare dio iskustva. Trudim se, zajedno sa suprugom, da maksimalno iskoristimo svoje slobodno vrijeme u druženu sa djecom. A kako ćete ga ljepše provesti nego da ih povedete na neko od putovanja. Na žalost, vrijeme u kojem živimo je puno izazova i promjena. Do nedavno je to bila korona, a sada situacija u našem okruženju, mislim na sukob u Ukrajini, izaziva strah nas kao roditelja. Velku šansu da se obiđu druge destinacije i da se djeca suoče sa novim kulturama. Ponavljam, svaki slobodan trenutak koristimo za putovanje sa djecom jer se tada zaista, najljepše osjećamo i najljepše provodimo. Začas porastu, začas krenu svojim stopama tako da koristimo svaki trenutak dok su još mali da provedemo sa njima.“

  Poslednje predivno porodično putovanje je bilo tokom prvomajskih praznika 2019 godine, automobilom preko Hrvatske do Italije:

„Obišli smo Opatiju, Veneciju, spustili se dole do Đenove, bili u Gardanland-u, velikom zabavnom parku koji djeca svijeta vrlo rado posjećuju i koji je prilagođen njihovom uzrastu. Tu smo boravili dva dana, nezaboravno se i divno proveli, prošli bukvalno sve sadržaje i moram reći da sam se možda više radovao ja nego djeca. Nekako to dijete u meni uvijek žudi za novim izazovima i novim avanturama. Spustili smo se dole do Firence, obišli krivi toranj u Pizi, prepriječili cijelu Italiju, došli do Ankone, ukrcali se na feribot, vratili se u Split i opet dole do Crne Gore. Tih desetak zajedničkih dana vrlo često sjetimo i rado spominjemo. Sa mediteranskim zemljama poput Španije i Italije nas veže sličan mentalitet i način života.“

 

1 of 12
- +

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

Poseban utisak na Petra Vujovića ostavila je Kina. Bivši savjetnik predsjednika opštine i neko ko je vodio sektor turizma u ovom gradu imao je priliku da tri puta bude u Kini, dva puta posredstvom opštine. Na inicijativu tadašnjeg predsjednika Opštine Tivat uspostavljeni su pobratimski odnosi sa distriktom Jiading u Šangaju, 2015. godine. Tada je Petar Kinu vidio prvi put, dvije godine kasnije ponovo. Kao kandidat Vlade Crne Gore, 2017 godine je bio u studijskoj i radnoj posjeti – član grupe od dvadeset kandidata iz naše zemlje na seminaru o preduzetništvu:

„To je jedna sasvim drugačija kultura. Često razgovaram sa ljudima i pokušavam da im objasnim da Kina nije ono što oni vide ovdje i zbog čega često imaju predrasude. Međutim, kada obiđete Šangaj grad od 24 miliona ljudi, ekonomski gigant u kome je stopa nezaposlenosti oko pet posto, kada vidite šta sve tu ima, šta se sve proizvodi, mogućnosti koje se pružaju, steknete potpuno drugačije mišljenje o Kini, kineskoj kulturi, kineskoj tradiciji. Prosto osjetite svu tu energiju, snagu viševjekovne civilizacije.“

Govoreći o hrani Petar je mislio da se neće privići na kinesku budući da voli meso. Sve se promijenilo nakon dvadeset dana konzumiranja jela uglavnom biljnog sastava sa dominacijom riže i sve kuvano na pari:

„Vjerujte, ja sam se vratio preporođen. Prvo, metabolizam mi se potpuno vratio u normalu, ten mi je postao drugačiji, dobio sam više energije i jako lijepo osjećao. Nažalost, poslije nekoliko dana sam se vratio starim navikama, crnogorskoj ishrani sa mesom. Ali, hoću da kažem da mi je ta kineska hrana jako prijala kao i način konzumiranja. Znate da Kinezi hranu pripremaju u malim zalogajima, jedu polako, ritual u kome uživaju i koji daje rezultate. Vjerujte da među kineskim damama nisam mogao da prepoznam koja gospođa ima dvadeset a koja črtrdeset i više. Njihov ten je besprijekoran. Glavni sastojak svakog jela je riža a tu su i specijaliteti poput slatkiša srviranih sa čajem – Tang od šećera iz šećerne trske ili grickalica guo od pirinač na pari. Kada je hrana u pitanju, gotovo da svaka provincija ima svoju kuhinju. Jedino je sličan način pripreme. Tamo gdje sam boravio dominira šangajska i nije toliko popularna zato što su jela poprilično masna.“

 

1 of 6
- +

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Volio bi da se još neko uvjeri u bar dio onoga što je ispričao o Kini. Agencija organizuje putovanja ali je sada nešto teže jer se zbog sukoba u Ukrajini ne koristi aerodrom u Moskvi. Uz pomoć brojnih svjetskih avio kompanija pronalaze alternativne rute pa se uz malo više putovanja stiže na željenu destinaciju. Sa Društvom prijatelja Kine i Crne Gore uspostavljen je partnerski odnos pa će agencija na kineskom tržištu biti predstavnik za Crnu Goru.

Sa posebnim emocijama Petar govori o Egiptu u kome je zaprosio djevojku ali i o atraktivnoj turističkoj i sve popularnijoj destinaciji, gradu Dubai:

„Brojni izleti koji se nude pokrivaju ne samo Dubai kao grad nego i okolinu tako da postoji mnogo vrlo interesantnih stvari. Ne treba zaobići čuvene izlete i safari u pustinji niti išta što vam Dubai nudi. Ono što je interesantno jeste da je taj Dubai prije 30-40 godina bio obična pustinja a danas je megalopolis, svjetski, kosmopolitski, gdje možete pronaći sve. Ono što ga karakteriše jeste klima koja je pogodna za bavljenje turizmom pa je postao atraktivna destinacija u periodu kada tamo nisu velike vrućine.“

 

1 of 5
- +

1.

2.

3.

4.

5.

 Egpat je posebna priča. Počinje 2007 godine kada je sa djevojkom a sada suprugom prvi put otputovao za Kairo i Hurgadu. Planirao je mjesecima unaprijed jer je spremao iznenađenje – prosidbu:

„Imao sam želju da sadašnju suprugu zaprosim upravo u Egiptu. Uvijek se uz osmijeh sjetim toga i birao sam dan i pogodan trenutak. Boravili smo tri dana u Kairu i osam u Hurgadi. Naravno, piramide su neopisive. Ono što vas obuzme kad uđete u bilo koju – Keopsovu, Kefrenovu ili Mikerinovu, dotaknete nešto što je tu postojalo hiljadama godina je nevjerovatno i magično. Osjetite neki unutrašnji mir, energiju, nešto vanzemaljsko a to se ne zaboravlja. Potom smo otišli za Hurgadu i svaki dan išli na neki novi izlet. Ranije, kada sam gledao program, vidio sam da je jedan od izleta na Rajsko ostrvo i sinu mi da je idealno za zaprositi djevojku. Dan ranije bili smo u Luksoru (Teba), vidjeli „Dolinu kraljeva“, grobnicu Tutankamona i poveli su nas do spomenika njihovoj svetoj bubi „skarabeji“ simbolu ponovnog rađanja i plodnosti. Običaj je da se parovi uhvte za ruke, obiđu tri kruga oko kipa i zamisle želju koja će im se ostvariti. Tako smo i učinili. Sutradan sam zaprosio suprugu a ona je sa suzama u očima kazala da „ona buba ispunjava želje“. Divno iskustvo i divna uspomena. Egipat je kako tada tako i danas izuzetno atraktivna turistička destinacija, cjenovno pristupačna.“

Stanovnici su izuzetno ljubazni i prilagodljivi i maksimalno uvažavaju svakog gosta a sve sa namjerom da se ponovo vratite. Tu je i čuveno istočnjačko cjenkanje čak i u apoteci:

 

1 of 4
- +

1.

2.

3.

4.

„Turistički imidž Egipat je dugo izgrađivao.  Ali, ja bih skrenuo pažnju na Albaniju za mene izuzetno prijatno iznenađenje, potpuni hit u poslednjih par godina. Veliki broj turista iz našeg neposrednog okruženja koji su godinama dolazili u Crnu Goru, polako se usmjerava ka Albaniji. Predrasude su davno razbijene a turistički potencijal obećava zbog predivnih pješčanih plaža Drača, Valone, Sarande. Hotelski smještaj je povoljan i kvalitetan, cijene vanpansionskih usluga primamljive, čisto tirkizno more i gostoljubivi domaćini, a hrana vrlo sočna, ukusna, kvalitetna i jeftina. Albaniju preporučujem kao vrsnu destinaciju. Albanci su zainteresovani za saradnju sa nama u vidu jedne vrste kružnih tura odnosno da gosti koji dolaze u Albaniju posjete Crnu Goru a gosti iz Crne Gore odu do Albanije na jednodnevni ili dvodnevni izlet. Vjerujte mi, vrijedi otići i vrijedi vidjeti. Izlet u Albaniju je jedan od najprodavanijih kod nas.“

 

1 of 3
- +

1.

2.

3.

Neispunjena želja je obići zemlje Latinske Amerike, Čile, Brazil, Kolumbiju i sve što nude. Petar se iskreno nada brzoj prilici da sa porodicom obiđe te zemlje i upozna kulturu, običaje, istoriju.

Očekujemo razglednicu iz Latinske Amerike.

 

ShareTweet
Prethodni članak

Prognoza vremena za nedjelju, 10.april

Sljedeći članak

Srednjoškolci na takmičenju na Braču

Biljana Noković

Sljedeći članak

Srednjoškolci na takmičenju na Braču

  • Anketa
Trenutno nema anketa
Učitaj više

Događaji

2022 Maj

PO
UT
SR
ČE
PE
SU
NE
25
26
27
28
29
30
1
Događaji za Maj

1st

Nema događaja
2
3
4
5
6
7
8
Događaji za Maj

2nd

Nema događaja
Događaji za Maj

3rd

Nema događaja
Događaji za Maj

4th

Nema događaja
Događaji za Maj

5th

Nema događaja
Događaji za Maj

6th

Nema događaja
Događaji za Maj

7th

Nema događaja
Događaji za Maj

8th

Nema događaja
9
10
11
12
13
14
15
Događaji za Maj

9th

Nema događaja
Događaji za Maj

10th

Nema događaja
Događaji za Maj

11th

Nema događaja
Događaji za Maj

12th

Nema događaja
Događaji za Maj

13th

Nema događaja
Događaji za Maj

14th

Nema događaja
Događaji za Maj

15th

Nema događaja
16
17
18
19
20
21
22
Događaji za Maj

16th

Nema događaja
Događaji za Maj

17th

Nema događaja
Događaji za Maj

18th

Nema događaja
Događaji za Maj

19th

Nema događaja
Događaji za Maj

20th

Nema događaja
Događaji za Maj

21st

Nema događaja
Događaji za Maj

22nd

Nema događaja
23
24
25
26
27
28
29
Događaji za Maj

23rd

Nema događaja
Događaji za Maj

24th

Nema događaja
Događaji za Maj

25th

Nema događaja
Događaji za Maj

26th

Nema događaja
Događaji za Maj

27th

Nema događaja
Događaji za Maj

28th

Nema događaja
Događaji za Maj

29th

Nema događaja
30
31
1
2
3
4
5
Događaji za Maj

30th

Nema događaja
Događaji za Maj

31st

Nema događaja

IZDVAJAMO

Izdvajamo

Odbor povjerenika donio niz važnih odluka, IV sjednica će biti nastavljena

autor Antonela Stjepčević
18/05/2022
526
Izdvajamo

Povjerenici usvojili Plan upravljanja Velikim gradskim parkom i druge odluke

autor Marijana Mišić - Škanata
18/05/2022
277
  • Programska šema
  • Dokumenta
  • Impressum
  • Kontakt
Tel: +382 (0) 32/672-202

© 2021 Design IT Smart Tivat

No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Vijesti
    • Društvo
    • Ekonomija
    • Politika
    • Ekologija
    • Opština
    • NVO
    • Obrazovanje
    • Turizam
    • Zdravlje
  • Sport
    • Fudbal
    • Košarka
    • Vaterpolo
    • Odbojka
    • Rukomet
    • Tenis
    • Ostali sportovi
    • Međunarodni sport
  • Zabava
    • Film/TV
    • Hrana
    • Muzika
    • Putovanja
    • Moda
    • Zanimljivosti
    • Životinje
  • Kolumne
    • Luštravanje mora
    • Mali od kužine
    • Antiki fagot
    • Tivat kroz novinsku građu
    • Tivat kroz stoljeća
    • Sportista godine
  • Kultura
  • More
  • Galerija
    • Foto priča
    • Audio
  • Izbori 2022
  • Dokumenta

© 2021 Design IT Smart Tivat