Uoči Dana planete Zemlje, proglašenjem najboljih učesnika, završen je konkurs ”Mladi ekoreporteri” koji je, po petnaesti put, organizovala NVO „EKOM” u sklopu programa Fondacije za ekološku edukaciju (FEE). Na konkurs je do 15. stiglo 340 radova iz 31 osnovne i 15 srednjih škola. Tivćani su osvojili plaketu organizatora i dvije pohvale žirija.
Plaketu organizatora za istraživački postupak osvojila je Martina Brkan iz Osnovne škole „Drago Milović“ a rad, kraći članak, se zvao „Tajna ptičjeg gnijezda“. Učenica Srednje mješovite škole “Mladost“ Milka Samardžić dobila je pohvalu za fotografiju biodiverziteta i predjela „Ogledalo crnogorske ljepote – Pivsko jezero“. Takođe pohvalu, dobio je Miloš Laketić iz Osnovna škola „Drago Milović“, za kratku formu do 500 riječi „Sve je na nama“. U pripremi je radilo oko 350 učenika i pomagalo 57 profesora mentora kazao je Saša Karajović, izvršni direktor EKOM-a i nacionalni koordinator Mladih ekoreportera“
„Nakon selekcije, u konkurenciji za plasmane bilo je ukupno 108 radova i to: 36 članaka, 40 fotografija, 22 fotopriče i 10 video klipova. Odabrane radove je tokom aprila 2022. vrednovao petnaesetočlani nacionalni žiri i odabrao najbolje u šest tematskih i dvije starosne kategorije – srednjoškolci i osnovci. Među prvorangiranim srednjoškolcima nalaze se Emir Idrizović i Benjamin Mahmutović iz Srednja medicinska škola ,,Dr Branko Zogović“, Berane, Nikola Kovač iz Gimnazije Kotor, Jovana Radojević i Ajla Zeković iz Srednje stručne škole Bar, Arijana Adrović – Srednja mješovita škola Petnjica, Jana Ćosović – Srednja mješovita škola „17. septembar“ sa Žabljaka i Sara Kovačević – Gimnazija ,,Niko Rolović“ – Bar.
Među osnovcima prva mjesta po kategorijama osvojili su Anđela Vuković i Anja Čabarkapa – Osnovna škola “Dr Dragiša Ivanović“ Podgorica, Kristina Minjević – Osnovna škola “Braća Labudović“ Nikšić, Sara Tomić iz Osnovne škole “Dušan Obradović” sa Žabljaka, Denis Avdia i Emira Halili – Osnovna škola „Bedri Elezaga“, Vladimir, Balša Šćekić – Osnovna škola “Vuk Karadžić “ Berane,
Radoje Vlaović – Osnovna škola „Krsto Radojević“ Bijelo Polje, Anja Milić – Osnovna škola „Blažo Jokov Orlandić“, Bar. Na sajtu www.mladi-ekoreporteri.org.me može se pogledati kompletna lista i katalog najbolje plasiranih radova i učenika.“
Žiri je radio u sastavu – novinari: Dragica Šaković; Danijel Garić i Milena Lazarević; Jelena Vukasović, profesorka književnosti; biolozi: mr Vasilije Bušković, mr Izeta Trubljanin; mr Aleksandra Ivanović i Nemanja Malovrazić; Anto Baković, fotograf; Radmila Beća Radulović, grafička dizajnerka te nekadašnji učesnici i pobjednici konkursa (YRE alumni): Ivan Čojbašić, direktor fotografije, Sara Đurović, grafička dizajnerka, Đorđe Kalezić, softver inženjer, Katarina Pašić, arhitekta i Petar Džaković, student. Gimnazija „Tanasije Pejatović” iz Pljevalja je na konkurs poslala preko 50 radova, a više od 30 radova osnovna škola “Dušan Obradović” sa Žabljaka. Te škole su imale i najveći broj selektovanih radova zajedno sa osnovnom školom „Dr Dragiša Ivanović” iz Podgorice, ”EKOM”, kao organizator konkursa, dodjelio je posebne pohvale i priznanja za kratke tekstove i eseje, radove o ekološkom aktivizmu, eko-školama i biodiverzitetu, koji je bio tema ovogodišnjeg konkursa.
***
Od 22. aprila na web stranici www.mladi-ekoreporteri.org.me, mogu se pogledati odabrani radovi ovogodišnje produkcije, a on-line glasanje traje do 04. juna (u ponoć), da bi na Svjetski dan zaštite životne sredine bili proglašeni najbolji radovi po mišljenju publike. Ovi rezultati neće imati uticaj kod odredjivanja radova za medjunarodno takmičenje “Young reporters for the environment 2022” jer će na njega biti poslati radovi nagradjeni od strane žirija, uvažavajući i tematiku kojom se bave, ispunjenosti kriterijuma i godišta autora.
***
U periodu od 2008. do 2021. godine najbolji mladi ekoreporteri Crne Gore osvojili su ukupno 31 medjunarodnu nagradu, a zahvaljujući trogodišnjoj kampanji „Za manje smeća” (“Litter less”) učestvovali su i u ekološkim misijama u Kopenhagenu, Stokholmu i Nikoziji. Učešće u programu „Mladi ekoreporteri” u Crnoj Gori je raslo sa 2 pilot škole u Kotoru u 2008. godini, da bi do danas učestvovalo preko 100 obrazovnih institucija, sa preko 3.000 učenika i 100 profesora mentora, a u konkurenciji za nagrade je u do sada je bilo preko 4.000 radova.