Nakon jednogodišnje pilot faze, prva Plava zastavica u Crnoj Gori podignuta je 2004 godine na Plavim horizontima. Taj simbol najvišeg kvaliteta morske vode, usluga i bezbjednosti na plažama, zaštite životne sredine, obrazovanja i informisanja o ekološkim vrijednostima, danas je planetarni program. Krenulo se iz Francuske 1987. godine kao ideja da se istakne značaj sigurnih i čistih plaža. Nacionalni koordinator kampanje Saša Karajović tvrdi da smo napredovali iako se pravila mijenjaju:
„Mi smo u početku imali mali problem da pokažemo da to nije izbor za najljepšu plažu. Ovdje je bila ta neka kombinacija dobro uređene plaže sa karakteristikama koje pokazuju da se i zakupac, odnosno korisnici odgovorno ponašaju. Naravno da to prije dvadeset godina i danas nije isto, svakako da smo napredovali a učili smo i jedni i drugi. Kroz sistem „Plava zastavica“ prošlo više od 50 kupališta i drago nam je što dobar dio današnjih nosilaca su već dugogodišnji. Shvatili su da im to mnogo znači i sa promotivnog karaktera.“
Direktor NVO “EKOM” Saša Karajović navodi da je pored obaveznih kriterijuma koje zakupac plaže sa Plavom zastavicom mora ispuniti, neophodno promijeniti pristup svih korisnika brizi o životnoj sredini, odnosno primjeniti ekološko ponašanje. Preporučeno je da se plastična ambalaža na eko plažama postepeno smanjuje jer će potpuno ukidanje biti jedan od parametara za to ekološko obilježje kaže Karajović:
„Ovo je jedan od načina da na mekši način se plaže već pripreme za nešto što nam slijedi za pola godine ili godinu, jer jednokratna plastika je jedan od velikih neprijatelja životne sredine, naročito morske. Čitavu priču smo juče organizovali na svjetski Dan okeana i mora, i to je bila prilika da stavimo prst na čelo i zapitamo se da li činimo baš sve kako treba i šta još možemo uraditi za životnu sredinu.“
More koje dijelimo je zajedničko pa sve ono što ispustimo stigne do druge obale Mediterana. I obratno.