Tragom informacije da je među stokom koja je lutala obroncima Vrmca iznad Tivta bilo je i grla zaraženih ozbiljnim oboljenjima kao što je bolest plavog jezika , kontaktirali smo Upravu za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.
Načelnica sektora za zaštitu zdravlja životinja u Upravi, Mevlida Hrapović kazala je da ne mogu sa sigurnošću tvrditi da slučaj zaraženog grla koji je otkriven prošlog ljeta među stokom koja je iz Tivta odvedena u karantin na poljoprivrednom gazdinstvu Uprave za izvršenje krivičnih sankcija u Spužu, potiče baš iz Tivta:
- Ona može i serološki da bude pozitivna, a onda PCR što je molekularna dijagnostika može da pokaže da je nalaz negativan. Ako ne postoje izraženi klinički simptomi, životinja se ne može usmrtiti. Pominje se neki sanitarni odstrijel, koliko sam pročitala u novinama. Sanitarni odstrijel je nešto što se ne prepoznaje u našim zakonima, niti u zakonu o veterinarstvu, niti u zakonu o zaštiti i dobrobiti životinja. Navedeno je da su četiri uginuća od te lutajuće stoke u opštini Tivat.
Ona je kazala da Uprava za bezbjednost hrane ne posjeduje nikakve dokaze o uginulim jedinkama i pozvala nadležne da dostave dokaze kako bi veterinarski inspektor utvrdio razlog uginuća ovih životinja. Sve dok se to ne desi, prema riječima Hrapović ne možemo tvrditi da je stoka uginula od pomenute bolesti i zbog toga lutajuća goveda nisu problem Uprave već Opštine Tivat, što znači da dok se ne utvrdi bolest kod stoke, nadležna za uklanjanje problema lutajućih goveda je Opština Tivat:
- To je malo začuđujuće jer kada dođe do uginuća životinje na javnoj površini, komunalna služba je dužna da pozove veterinara koji će da izađe na lice mjesta. Privatni veterinar će da uzme uzorke da bi se otklonila sumnja na pojavu zarazne bolesti. Ukoliko se utvrdi zarazna bolest, onda će da izađe nadležni veterinarski inspektor i da naredi neškodljivo uklanjanje. Sanitarni odstrijel kao pojam ne postoji u našem zakonu, za to čak postoji kazna. Odstrijel se vrši samo u populaciji divljih životinja ukoliko se utvrdi bijesnilo.
Ona je dodala da bolest plavog jezika nije zoonoza odnosno da se ne prenosi sa životinje na čovjeka, kao i da nije lako prenosiva sa životinje na životinju, pa tako farmeri u blizini ne moraju strahovati za zdravlje domaće stoke koje posjeduju:
- Mi dodatno svake godine, u okviru programa obaveznih mjera zdravstvene zaštite, sve ambulante koje su potpisale ugovor sa UBH imaju obavezu da se kontrolišu životinje na pojedine bolesti kao što su tuberkuloza, bruceloza i između ostalog bolest plavog jezika, jer mi smo sprovodili i vakcinaciju, poručila je Hrapović.
Lokalnu kasu Tivta čuvanje „ničijih“ goveda u Spužu, do sada je koštalo ukupno više od 10.000 eura.