Potpuno je evidento da su mjere koje smo imali pred Novu godinu dale odgovrarajuće pozitivne rezultate, kazala je ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović.
“Brojke koje imamo su takve kakve jesu ali i dalje nisu zabrinjavajuće a zdravstveni sistem može da odgovori”, rekla je Borovinić Bojović.
Mjere koje će biti na snazi do 19. januara su:
– granicu Crne Gore moguće preći iz najmanje jedan od četiri uslova iz digitalne EU kovid potvrde.
– Fitnes centri i teretane mogu raditi uz korišćenje kovid potvrde, a za jednu osobu je neophodno obezbijediti 10 kvadratnih metara prostora.
– dozvoljene su posjete advokatima i sudskim vještacima UIKS-u uz posjedovanje digitalne kovid potvrde.
Preporuka Instituta za javno zdravlje je da raspust bude produžen sedam dana, odnosno da drugo polugodište umjesto 24. januara počne 31. januara, a finalnu odluku donijeće Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta.
“Ranije je donijeta odluka da čas traje 30 minuta uz obavezno nošenje maski i ova mjera ostaje na snazi”, rekla je Borovinić Bojović.
2022 01 12 – Konferencija za medije povodom predstavljanja novih epidemioloških mjera – YouTube
U kontekstu aktuelnog epidemiološkog trenutka, razmotrili smo i uslove nastavka školske godine. Raspust će biti produžen sedam dana, tako da će školska godina, umjesto 24. januara početi 31. januara. O ovoj mjeri konačnu odluku donijeće Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta. Časovi će trajati pola sata uz obavezno nošenje zaštitnih maski. Ova mjera ostaje na snazi”, rekla je Borovinić Bojović.
Direktorica KCCG Ljiljana Radulović kazala je da se u posljednjih nekoliko dana bilježi porast hospitalizacija u Crnoj Gori.
“Na današnji dan ih je 280. U KCCG 90, OB Pljevlja 36, OB Bijelo Polje 16, OB Berane 27, OB Nikšić 32, OB Kotor 3, OB Bar 26, SB Brezovik 2. KCCG je, u saradnji sa IJZCG uradio analizu koja je pokazala da je 67 odsto životno ugroženih pacijenata u bolnici inficirano omikron sojem koronavirusa, a 33 odsto njih deltom. Devedeset odsto pacijenata koji su zaraženi delta sojem koronavirusa su nevakcinisani. Osamdeset odsto pacijenata koji imaju Omikron su nevakcinisani ili im je prošlo više od šest mjeseci od druge doze vakcine, pa se po standardima EU smatraju nevakcinisanima”, rekla je Radulović.
Ona je kazala da su među pacijentima koji su zaraženi omikronom, a vakcinisani su, svi sem jednog, imaju ozbiljne pridružene bolesti, među kojima su srčana oboljenja, dijabetes i tuberkuloza
“Najmlađi hospitalizovani pacijent uslijed infekcije Omikron sojem ima 63 godine, a nastariji 74. Posebno zabrinjavaju mladi pacijenti u Intenzivnoj jedinici. Niko od njih nije vakcinisan i ni kod koga od njih nije ustanovljen omikron soj koronavirusa. Ova analiza pokazuje da moramo biti oprezni sa Omikron sojem koji uopšte nije naivan i ne smijemo ga uzimati zdravo za gotovo Još jednom ističem, s obzirom na zaraznost ovoga soja, da se svi protokoli i procedure u slučaju pojave simptoma COVID 19 kod pacijenata ili zaposlenih u Kliničkom centru Crne Gore dosljedno poštuju. Svako ko ima simptome odmah se testira zajedno sa svim kontaktima. Zaposleni se odstranjuju iz procesa rada, a pacijenti se šalju u izolacione sobe do pristizanja nalaza. U ovom trenutku, van procesa rada u KCCG zbog korona virusa je 20 od oko 600 ljekara i 90 od oko 1.600 medicinskih tehničara koji su pozitivni na COVID 19”, rekla je direktorica KCCG.