Zbog velikog interesovanja potorošača Elektroprivreda Crne Gore i Eko fond su produžili javni poziv za učešće u projektu SOLARI 3000+ i SOLARI 500+, do 28. februara . Do sada je prijavljeno preko 10.000 crnogorskih potrošača, od čega 470 iz Tivta, i to 460 domaćinstava a 10 privrednih društava.
Predmet Javnog poziva je finansiranje i subvencioniranje korisnika za kupovinu i ugradnju solrnih (fotonaponskih) sistema snage do 10 kW za individualne stambene objekte, odnosno za sisteme snage do 30 kW za pravna i fizička lica, vlasnike poslovnih objekata. Iz sredstava Eko-fonda, koja se obezbjeđuju shodno odrebama Zakona o životnoj sredini i Zakona o zaštiti od negativnih uticaja klimatskih promjena, uz prethodnu saglasnost VladeCrne Gore, obezbijediće se petina sredstava za realizaciju projekta kroz dodjelu subvencije od 20 odsto za ugradnju fotonaponskih panela za domaćinstva, pravna i fizička lica, rekla je u našem programu Eleonora Albijanić, specijalistkinja za eksternu komunikaciju u EPCG :
“Crna Gora je zemlja sa velikim brojem sunčanih dana, prosječno 240 dana godišnje, te je veoma pogodna za razvoj solarnih sistema za proizvodnju električne energije. Pravo da učestvuju u Projektu imaju građani/preduzeća koji kupuju električnu energiju za sopstvenu potrošnju, a prijaviti se mogu kupci koji su vlasnici individualnog/poslovnog objekta koji je izgrađen u skladu sa propisima kojima se uređuje izgradnja objekata, koji redovno izmiruju račune za utrošenu električnu energiju i mjesečne rate za otplatu duga ako je krajnji kupac ugovorio otplatu duga na rate, čija krovna površina na objektu nije u sjenci drugih susjednih objekata, drveća ili nečega drugog.”
Cilj projekta je da se, kroz energetsku tranziciju i ugradnju fotonaposkih sistema kod domaćinstаva i privrednih subjekata, emisija ugljen dioksida svede na najmanju moguću mjeru i očuva životna sredina, takođe i napravi korak u rastu privrede a građanima smanji troškove za električnu energiju.
Suština projekta SOLARI 3000+ i SOLARI 500+ ogleda u tome što se građanima, koji žive u objektima za individualno stanovanje, instalira fotonaponski sistemi čija je snaga 3, 5, 7, ili 10 kW.
„Koja će se instalacija primjeniti, zavisi od prosječne potrošnje građanina a EPCG je obezbijedila kredit za građane i nabavku kompletne opreme. Suština je da kreditna obaveza za otplatu opreme, a ujedno i električne energije, bude manja od do tada prosječnog računa za električnu energiju. Građani će poslije otplate opreme dobijati električnu energiju besplatno, a do tada će ukupni troškovi za opremu i električnu energiju biti manji od njihovog prosječnog računa za električnu energiju“, kaže Albijanić.
Građani će tako moći da sami proizvode električnu energiju, a sa aspekta očuvanja životne sredine i ekonomičnosti plaćaće manji račun ili će besplatno imati svoju električnu energiju. Takođe će moći i da viškove koje proizvode prodaju mreži, a da manjkove u zimskom periodu uzimaju od mreže.
“Za razliku od svih drugih projekata koje je država inicirala prema građanima, ovaj projekat podrazumijeva i kompletnu logističku podršku kada je u pitanju dokumentacija. Građani nemaju opterećenja kamata, imaju mogućnost dugoročne otplate, imaju subvenciju od 20 odsto, dovode se u situaciju da proizvode sopstvenu energiju i da čuvaju životnu sredinu ugradnjom solarnih elektrana.”
Projekat Solari 3000+ i Solari 500+, vrijedan 30 miliona eura, predstavlja početak energetske tranzicije u Crnoj Gori i jednu od najznačajnijih investicija u energetskom sektoru u posljednjih 40 godina.
Kriterijumi bodovanja i rangiranja detaljno su razrađeni u Javnom pozivu, koji se može pogledati na www.epcg.com. Zainteresovani korisnik prijavu za fotonaponske sisteme popunjava na sajtu EPCG i Eko fonda ili popunjavanjem formulara koji može da preuzme na šalterima lokalne jedinice FC Snabdijevanje.
Napraviće se rang lista shodno klasifikacijama a od značaja će biti prosječan račun koji su imali potrošači, kao i prosječno primanje po članu domaćinstva i iskazana želja građanina koji se grije na čvrsta goriva, da se grije preko solarnih panela.