Izložba fotografija „Ponovo“ Andrée Vamos, postavljena još 6. aprila u galeriji JU Muzej i galerija Tivat imala je umjesto otvaranja, sinoć svoje svečano zatvaranje kada su prisutni imali priliku da upoznaju autorku i razmjene utiske o njenom radu.
Andréa, koja je diplomirala na Ecole des Beaux – Arts u Parizu, koristi fotografiju kao instalaciju u razvoju umjetničkog pristupa zasnovanog na dualnosti u prirodi. Između redova tematskih diptiha: smrt/život, priroda/vještačko, prošlost/sadašnjost njen rad strukturiše odnos prema francusko – jugoslovenskom identitetu.
Jelena Bošković, direktorica JU Muzej i galerija Tivat je objasnila da je praksa ove ustanove, naravno, da radi otvaranja izložbi ali kada su umjetnici iz inostranstva onda i ova obrnuta opcija dolazi u obzir kako bi se družilo sa stvaraocima i razgovalo o svemu što je vezano za njihov rad :
“Andrea Vamos je dobila termin za izložbu u Tivtu preko javnog konkursa i Umjetnički savjet je njenu izložbu uvrstio u program za ovu godinu. Ali kada smo je obavjestili da je april mjesec kod nas mjesec fotografije i da imamo izložbu u sklopu Festivala vjetra kada je sve u znaku vjetra, mora i fotografije, ona se odlučila da izložbu prilagodi našoj temi. Andrea je umjesto radova koje je planirala da predstavi, izožila seriju radova koji su vezani za Plave horizonte. Tako da je njena izložba na neki način postala dio našeg cjelokupnog programa i uklopila se u temu ostalih izložbi i Festivala vjetra”.
Andrea Vamos se zahvalila JU Muzej i galrija Tivat na izboru njenog umjetničkog projekta “Ponovo” koji donosi savremeni i aktuelni pogled na region:
“Puno je u meni emocija večeras jer Tivat mi je u srcu, ovdje sam rođena . Projekat “Ponovo” mi je veoma važan jer su instalacije in sito nastale na plaži Plavi horizonti, gdje sam često boravila kao mala. Tako da su radovi zapravo moje sjećanje i uspomene sa ovog prostora, ovog vjetra i mirisa mora. Projekat se zove „Ponovo“ jer prije njega nisam radila tri godine, pa zato predstavlja povratak mom stvaralaštvu.
Ovaj umjetnički projekat eksperimentiše sa kretanjem boja. Počinjući od ideje o postavljanju podloge studija na podlozi pejzaža, moja namjera je da uokvirim fotografsku kompoziciju na najapstraktniji mogući način, pojačan linijom horizonta koja odvaja sliku na dvije ravni i time naglašava pomenutu dualnost između vještačkog i prirodnog univerzuma. Spajajući slike od tri instalacije u formi kontakt liste posmatrač se suočava sa povratkom na porijeklo fotografije i u isto vrijeme otkriva stvaranje nove slike.
Nadam se da ste uživali u igri boja, susreta prirodnog i umjetničkog , vjetra i oblika.”