Asocijacija menadžera bezbjednosti Crne Gore, koja je osnovana prije godinu dana, ima za cilj da promoviše bezbjednosnu kulturu, rekao je potpredsjednik Asocijacije i koordinator Odbora za sigurnost hotela, Zoran Vučinović.
On ja kazao da Asocijacija okuplja profesionalce iz oblasti hotelske bezbjednosti, korporativne bezbjednosti drugih firmi, kao i sajber bezbjednosti. U njenom članstvu nalazi se 80 menadžera iz značajnih državnih firmi koje su usklađene sa bezbjednosnim standardima koje je dala EU i NATO.
Vučinović naglašava da je ključno prenositi te standarde i na mlade generacije, počev od osnovne škole, posebno u svijetlu izazova sa kojima se suočavamo, poput otmica i zloupotrebe djece. Kao turistička destinacija, Crna Gora je podložna raznim bezbjednosnim izazovima, što može ugroziti kvalitet turističke ponude. Posebnu pažnju treba posvetiti ljudima koji dolaze iz različitih kulturoloških sredina i radnicima koji borave u turističkim gradovima poput Tivta“.
Asocijacija okuplja menadžere bezbjednosti iz državnih i privatnih firmi. Tu su i stručnjaci iz sajber bezbjednosti, od profesora na fakultetima do vodećih agencija u toj oblasti. Takođe, prisutni su i menadžeri bezbjednosti banaka, čime se pokriva širok spektar bezbjednosnih izazova.
U sklopu Asocijacije, ističe Vučinović su i menadžeri bezbjednosti iz različitih sektora, uključujući državna preduzeća, privatne kompanije i institucije. Ova raznolikost članstva omogućava razmjenu iskustava, najboljih praksi i stručnih znanja, što doprinosi unapređenju bezbjednosnih standarda na širem nivou.
„U svjetlu svega navedenog, rad Asocijacije ima za cilj da unaprijedi bezbjednosne standarde na svim nivoima društva, čime doprinosi boljem funkcionisanju i sigurnosti zajednice“, naglašava Vučinović.
Nadalje, Vučinović ističe da je podrška koju Asocijacija pruža menadžerima bezbjednosti ključna za efikasno funkcionisanje kritične infrastrukture, poput elektroprivrede i vodovoda. Ovi sektori su vitalni za normalno funkcionisanje društva, te je njihova bezbjednost od izuzetnog značaja. Uključivanje menadžera bezbjednosti iz ovih sektora u rad Asocijacije omogućava da se identifikuju i adresiraju ključne bezbjednosne prijetnje i izazovi koji mogu uticati na širu zajednicu.
Posebna pažnja posvećuje se jačanju svijesti o bezbjednosti u društvu, kako među profesionalcima u oblasti bezbjednosti, tako i među opštom populacijom. Cilj je da Asocijacija radi na promociji bezbjednosne kulture i standarda na svim nivoima kroz različite programe obuke, edukaciju, i podizanje svijesti.
Uz to, Asocijacija ima za cilj da podrži razvoj stručnih kadrova u oblasti sajber bezbjednosti, koja postaje sve važnija u digitalnom dobu. Uz sve veću digitalizaciju društva, potrebno je kontinuirano unapređivati i prilagođavati bezbjednosne mjere kako bi se zaštitili podaci, infrastruktura i privatnost građana, ističe potpredsjednik Asocijacije.
U današnjem turbulentnom vremenu, naglašava Vučinović, bezbjednost postaje sve važnija tema, kako u lokalnoj tako i globalnom nivou. Učestale informacije o otmicama, zloupotrebama djece i drugim prijetnjama zahtijevaju sveobuhvatnu strategiju koja uključuje edukaciju, preventivne mjere i efikasne postupke reagovanja. Kroz svoje aktivnosti, Asocijacija menadžera Crne Gore teži da pruži konkretne odgovore na sve izazove i da doprinese stvaranju sigurnijeg okruženja za sve građane.
„Tivat, kao jedan od važnih turističkih centara, posebno je osjetljiv na pitanja bezbjednosti, s obzirom na veliki broj posjetilaca iz različitih dijelova svijeta. Stoga je jačanje bezbjednosnih kapaciteta od ključnog značaja za očuvanje reputacije destinacije i zadovoljstvo posjetilaca“, podvlači Vučinović.
Tako u kontekstu turizma, bezbjednosni standardi imaju poseban značaj. Kao destinacija koja se oslanja na turizam, Crna Gora se suočava sa specifičnim izazovima vezanim za bezbjednost gostiju i turista.
„Bezbednost kompleksa poput Mamule, koja je strateški važna tačka na obali Bokokotorskog zaliva, zahtijeva sistematičan pristup i integraciju aktivnih i pasivnih bezbjednosnih mjera. Očuvanje autentičnosti ovog istorijskog spomenika kulture zahtijeva pažljivo usklađivanje bezbjednosnih standarda sa restauratorskim arhitektonskim zahtjevima“, objašnjava.
Kroz sve to, najvažnije je osigurati bezbednost gostiju, čiji integritet je prioritet, ističe Vučinović.
„Bezbjednost hotela ne može se odvojiti od bezbjednosti same destinacije. Svaki hotel, bilo da je riječ o Mamuli, Portonovom ili Porto Montenegru, dio je šire turističke infrastrukture koja je neraskidivo povezana sa bezbjednošću same države i turističke destinacije Crne Gore.
Stoga, neophodno je uspostaviti integrisani pristup bezbjednosti na svim nivoima, kako bi se osiguralo da turistička industrija i gosti budu zaštićeni na najvišem nivou. Sigurno, bez obzira na oblast delovanja, postavljeni su visoki standardi bezbjednosti koje treba ispuniti.
Asocijacija okuplja i stručnjake iz različitih sektora, poput Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva odbrane, agencija za bezbjednost, kao i iskusne profesionalce koji su svoje karijere posvetili bezbjednosti. Vučinović, ističe svoj primjer kao profesora odbrane i bezbjednosti, koji je kroz različite pozicije u državnim službama stekao bogato iskustvo. Sada, kao rukovodilac bezbjednosti u prestižnom hotelskom kompleksu poput Mamule, suočava se sa izazovom očuvanja autentičnosti i istovremeno implementira moderne bezbjednosne standarde.
Generalno gledano, rad Asocijacije menadžera i bezbjednosti predstavlja ključni faktor u promociji i unapređenju bezbjednosne kulture i standarda u Crnoj Gori. Kroz svoje aktivnosti, Asocijacija doprinosi stvaranju sigurnijeg i otpornijeg društva, spremnog da odgovori na izazove i prijetnje savremenog svijeta, zaključio je Vučinović.