03.07., Iz opštinskog arhiva-Tivat kroz novinsku građu
„Glas Boke”, br. 232, 03.07.1937.g.
„Arsenal” (Tivat)-Sašk (Sarajevo) 3:1 (2:0)
Revanš kvalifikaciona utakmica odigrana je u Tivtu pred rekordnim brojem od 3000 gledalaca.
Utakmica je bila vanredno živa i uzbudljiva, a naš „Arsenal” sigurno je odlučio bitku u svoju korist jer je imao više poleta i živosti. Istina, gosti su bili tehnički dotjeraniji, ali su domaći bili opasniji pred golom. Za osudu je ona grubost nekih igrača „Arsenala”, koji su više išli na čovjeka nego na loptu.
Da su svi igrači „Arsenala” više posvećivali pažnje igri nego grubostima, gosti bi sigurno bili mnogo teže poraženi. Ta grubost štetila je samo domaćinu. Bez potrebe postavljeni su u tim Kršić i Jovičević, koji su samo kvarili homogenost tima; nijesu dali ništa osim grubosti. Radi toga je potonji i opravdano isključen u 10 m. II poluvremena. Ogrizović II i Matković dali bi timu više koristi i poleta i šteta je da su zapostavljeni.
U I pol. „Arsenal” oštro napada i već u prvim minutama po Rogoviću daje gol, a u 10 m. Požega udarcem sa 30 m. povisuje rezultat krivicom golmana. U 30 m. dosuđeni 11 m. Ferić zapucava. Kroz čitavo I poluvrijeme „A” je imao plus u igri, a Sašk je igrao za oko lijepo, ali nekorisno. Izgledalo je da se boji svakog jačeg starta.
U II pol. „A” opet ima mali plus u igri, ali i Sašk igra bolje nego u I poluvremenu. U 15 m. Korošec zapucava 11 m, a u 25 m. Požega daje gol iz 11 m. Igra se sada još življe sa obje strane te Sašk sjajnom kombinacijom daje po Huberu gol u 37 m.
Sudac g. Krnjanski sudio je objektivno, ali u dosuđivanju jedanaesteraca bio je prestrog; naročito treći jedanaesterac uopće nije smio da se primjeni, jer nije bilo faula.
„Glas Boke”, br. 232, str. 3, 03.07.1937.g.
Tivat se sve više razvija
U vezi sa utakmicom koja se u nedjelju održala u Tivtu, ovo naše doskora malo bokeljsko selo, dobilo je izgled jedne veće i lijepe varoši. Nakon završene utakmice, koju je posjetilo najmanje tri hiljade duša, cio ovaj sviet slio se na obalu, koja je rasvijetljena mnogobrojnim električnim žaruljama i lampionima, davala živopisnu sliku. U počast mnogobrojnih gosti svirala je na obali građanska muzika. Veliki broj stolova pred kavanom na obali bio je sav zauzet. Nije se moglo dobiti ni jedan prazan sto ili stolica. (potrebno bi bilo da Općina nabavi nekoliko klupa i da ih smjesti po obali.) Naročito lijepu sliku davao je Tivat u noći kada je stigao parobrod „Split” koji je također bio jako rasvijetljen. Za vrijeme utakmice obala je bila prekrivena brojnim autima. Također je tu bilo smješteno oko sto bicikla, a istoga dana bila su angažovana tri posebna broda. Sva ova prometna sredstva vozila su svijet iz Boke, Crne Gore i drugih strana.
Tivat je od ujedinjenja relativno najbolje napredovao u Boki. Mi se tome veselimo i želimo mu da još bolje korakne na sreću i ponos svoj, Boke i čitave naše domovine. Prema svim znacima, Tivat će uskoro da napreduje još bolje, jer to zahtijevaju viši interesi koji njime dominiraju. U ovo vrijeme njegovog naglog napretka i dizanja treba i mnogo radnika na narodnom poslu, koji će umjeti i htjeti da se snađu u tempu i današnjim prilikama. Tivtu treba radnika širokog horizonta, jake energije i smjelih pothvata, jer on ima da postane naša velika ratna luka sa svim zahtjevima i potrebama sadašnjice.
„Glas Boke”, br. 232, str. 4, 03.07.1937.g.
Tivat
Na Vidovdan, nakon službe Božje, održana je u Osnovnoj školi u Tivtu lijepa školska svečanost, koja je započela pjevanjem himne. Učiteljica g- đa Uljarević održala je predavanje „Kosovska tragedija”, dok su učenici i učenice izrecitovali nekoliko patriotskih pjesama. Osobito je lijepo recitovao Miro Staničić pjesmu „Slijepi guslar”.
*
Završni ispit u Građanskoj školi u Tivtu položilo je 14 učenika- ca, 2 polažu popravni ispit, a 2 su odbijena na godinu dana. Školu je pohađalo svega 79 učenika- ca, od kojih je prošlo 54, polažu popravni ispit 29, a ponavljaju razred 13. – Dana 27 i 28 juna u školi je bila otvorena izložba đačkih radova. Isticali su se slikarski radovi učenika M. Baćanovića, reljef Zetske banovine Tripa Staničića i vezovi učenica K. Anić i Lj. Pirok. Učenik Baćanović pokazuje siguran slikarski talent.